Albánie a Severní Makedonie zahájily přístupové rozhovory s EU

Přístupová jednání Evropské unie se zeměmi západního Balkánu – Severní Makedonií a Albánií oficiálně začala. Historický okamžik pro oba státy i celou EU nastal hned na začátku českého předsednictví v Radě EU.

Zahájení rozhovorů oznámili po jednání dne 19. července 2022 v Bruselu předsedkyně EK Ursula von der Leyen, předseda vlády ČR Petr Fiala a premiéři Albánie Edi Rama a Severní Makedonie Dimitrij Kovačevski.

Ilustrační fotografie

„Oba státy o tento krok dlouho usilovaly. Jak všichni víme, v poslední době tou hlavní překážkou byly vztahy mezi Bulharskem a Severní Makedonií. To se podařilo odblokovat. Já jsem rád, že české předsednictví navazuje na práci francouzského předsednictví a jsem také rád, že jsem měl možnost se toho dnešního jak slavnostního, tak pracovního okamžiku zúčastnit,“ uvedl český premiér.

Dosažení výsledku, který je přijatelný pro všechny, nebylo jednoduché. Obě země byly v procesu unijní integrace v posledních letech časově a procedurálně propojeny. K zahájení jejich jednání tak bylo třeba nalézt řešení pro požadavky Bulharska týkající se závazků z bilaterální smlouvy o přátelství se Severní Makedonií. Obsahový rámec pro dohodu dojednala Francie během svého předsednictví. Za českého předsednictví došlo k složitému potvrzení dohody v makedonském parlamentu a završení všech nezbytných procedurálních kroků.

„Je v našem zájmu, aby se země západního Balkánu co nejrychleji integrovaly do EU. Je to v zájmu celé Evropy a i s ohledem na to, co se děje kolem nás a jaká je bezpečnostní situace, tak chceme, aby Balkán jako celek byl stabilizovaný a aby byl součástí společné Evropy,“ dodal premiér Fiala.

Region západního Balkánu patří dlouhodobě mezi prioritní oblasti české zahraniční politiky. Politika rozšíření je zásadní strategický nástroj EU k udržování míru, stability, demokracie a prosperity v Evropě.

„K plnému členství v Evropské unii je ještě dlouhá cesta, která bude trvat určitě ještě několik let. Je tu ale velký zájem všech, aby ten proces byl co nejkratší, a jak Albánie, tak Severní Makedonie vyjadřují velkou vůli splnit všechny podmínky, aby se mohly stát členskými státy Evropské unie co nejdříve. Snažíme se, aby všechno šlo co nejrychleji. Na dnešní den jsme proto svolali mezivládní konference, které vlastně zahajují celý ten proces,“ řekl Petr Fiala.

Za Evropskou unii zahájil mezivládní konference ministr zahraničí Jan Lipavský.

• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme