Albánie má zájem o revitalizaci starých vojenských závodů, mohou u toho být i Češi

Albánie má zájem o revitalizaci svých starých, nyní nefunkčních vojenských závodů. Zvláštní pozornost je věnována závodu v Mjekës u Elbasanu, který by mohl být klíčovým bodem česko-albánské spolupráce.

České společnosti hledající nové výrobní kapacity pro výrobu výbušnin, pohonů i munice jeví zájem o Albánii jako možnou destinaci transferu technologií a budování výrobních kapacit.

Ilustrační fotografie

Nové možnosti spolupráce mezi českými a albánskými společnostmi v oblasti obranného průmyslu potvrdilo obranné a bezpečnostní podnikatelské fórum, které se uskutečnilo v Tiraně na začátku března.

ExportMag.cz: Firmy v letecké a kosmickém průmyslu spojily síly v exportní alianci

Albánie se v posledních letech profiluje jako perspektivní destinace pro zahraniční investory, zejména díky své příhodné poloze, námořním přístavům a dalším dopravním propojením, lepšícímu se podnikatelskému prostředí a rostoucí podpoře vlády pro zahraniční investice. Pro české společnosti z oblasti obranného průmyslu se zde otevírají možnosti nejen v exportu technologií a produktů, ale také ve formě přímých investic do výrobních kapacit.

Potřeby albánských ozbrojených nejsou dostatečně velké, aby udržely národní obranný průmysl, proto investor musí počítat i s exportem produkce.

Široké spektrum možností spolupráce

Český obranný průmysl je znám svou širokou nabídkou produktů – od malých ručních zbraní přes pancéřovaná vozidla až po sofistikované radarové systémy a kybernetická řešení. Albánští partneři projevili zájem o produkty všech 14 firem, které se zúčastnily business fóra v Tiraně – Colt CZ Group, Sellier & Bellot, ERA, Retia, CE Industries, Tatra, ACG Air Consulting, EAGO Systems, Phonexia, Cogniware, Compelson, Grant Detection, EO Security, Forsolution.

Obranného a bezpečnostního business fóra, které otevřelo nové možnosti spolupráce mezi českými a albánskými společnostmi, se zúčastnilo více než 100 zástupců firem a institucí. Fórum bylo významným impulsem pro další rozvoj ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi, a to ve strategickém sektoru.

Fórum svou účastí podpořili ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský a albánský ministr zahraničních věcí Igli Hasani, kteří promluvili na úvod i za přítomnosti ministra vnitra Ervina Hoxhi. Následovaly prezentace, které účastníkům fóra nabídli prezidentka Unie obchodních a průmyslových komor Ines Mucostepa, vrchní ředitelka Ministerstva obrany ČR Radka Konderlová, viceprezident Obchodní komory Kosova Besim Mustafa a viceprezidentka Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Kristýna Helm.

Perspektiva růstu

Setkání v Tiraně ukázalo, že obranný a bezpečnostní sektor má místo v česko-albánských ekonomických vztazích, a to nejen v rovině obchodní, ale perspektivně i v investiční. České firmy mají nyní jedinečnou příležitost využít otevřených dveří albánského trhu nejen k posílení své pozice na Balkáně, ale výhledově i k posílení přítomnosti na mezinárodních trzích.

Obranný průmysl nabízí konkrétní možnosti jak pro přímé investice do výrobních kapacit, tak pro export produktů vyrobených ve spolupráci s albánskými partnery. Díky nové iniciativě mohou obě země společně posilovat své ekonomiky, ale i obrannou spolupráci, jak v dodávkách technologií, tak investicích do výroby, a to i v rámci svého partnerství v NATO.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie). Autor: David Černohorský, ekonomický diplomat.
• Teritorium: Albánie | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Obranný průmysl

Doporučujeme