Albánie modernizuje zdravotnictví, příležitosti se nabízí i českým investorům

Albánie významně modernizuje zdravotnickou infrastrukturu, což otevírá nové příležitosti pro české firmy.

Ty se naskýtají například v dodávkách zdravotnických lůžek, diagnostických přístrojů, novorozeneckých inkubátorů, zařízení pro operační sály nebo rozvodů medicinálních plynů. Čeští výrobci zdravotnické techniky se o tom přesvědčili na místě.

Ilustrační fotografie

Albánské zdravotnictví v době pandemie prokázalo své slabiny spočívající v nedostatku lůžkových kapacit a potřebného vybavení nemocnic. Vláda proto přistoupila k výraznému rozšíření a modernizaci zdravotnické infrastruktury. Budují se nejen nová zařízení specializované terciální péče jako je např. neurochirurgická a kardiologická klinika, klinika infekčních chorob, ale též všeobecné krajské nemocnice, porodnice a regionální polikliniky primární péče.

Podnikatelská mise českých výrobců lékařské techniky se o tom mohla přesvědčit při jednání s ředitelkou největšího zdravotnického komplexu v Albánii, universitní nemocnice Matky Terezy. Právě tento zdravotnický komplex několika specializovaných nemocnic o celkové kapacitě 1600 lůžek probíhá postupnou rekonstrukcí.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Započatá výstavba nové interní kliniky pak kapacitu tohoto zdravotnického zařízení navýší o dalších 350 lůžek. Spolu s novou budovou interny si české firmy mohly prohlédnout i probíhající rekonstrukci a dostavbu kliniky specializované na infekční choroby a rekonstrukci dětské nemocnice.

Spolu s modernizací nemocnice Matky Terezy probíhá i přestavba porodnické a gynekologické kliniky Koco Gliozheni, porodnické a gynekologické nemocnice Královny Geraldiny a dokončování prací na rekonstrukci Národního terapeutického a rehabilitačního centra pro děti. Největšími projekty mimo hlavní město je rekonstrukce dětské regionální nemocnice ve městě Elbasan a dokončení druhé fáze rekonstrukce krajské nemocnice v Kukés.

Z nedávno poskytnuté půjčky Světové banky ve výši 620 mil. Kč má být dále financována modernizace regionálních nemocnic Kruje a Lezhe a rekonstrukce nemocnice v Laci poničené zemětřesením. V oblasti primární péče je ve výstavbě a rekonstrukci 80 poliklinik, dalších 220 má být postaveno do roku 2025.

Albánské nemocnice disponují v současné době cca 10 000 lůžky, z čehož je 9 023 lůžek ve veřejném sektoru a 900 lůžek v sektoru soukromých zdravotnických zařízení.

Prezentace firem LINET spol. s r.o., TSE spol. s r.o., MZ Liberec a.s. a EGO Zlín spol. s r.o. uskutečněná dne 5. dubna 2022 v rámci projektu PROPED na Velvyslanectví České republiky v Tiraně otevřela možnosti pro české firmy se procesu modernizace albánského zdravotnictví aktivně zúčastnit. Součástí akce byl i podpis smlouvy o malém lokálním projektu rozvojové spolupráce, jehož obsahem je dodávka českého lékařského zařízení pro porodnici Koco Gliozheni v Tiraně.

České firmy tak odjížděly z Albánie s řadou nových kontaktů jak z oblasti státního, tak i soukromého sektoru, na úrovni ministerstva zdravotnicí i nemocnic. Obdržely i nabídky spolupráce při zastupování na místním trhu. Současně si vytvořily konkrétní představu o vybavení největších státních i soukromých nemocnic, jejichž návštěvu jim Velvyslanectví České republiky v Tiraně zprostředkovalo.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie). Autor: Petr Vlk, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Albánie | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme