Albánie se stává atraktivním trhem pro české potravináře

Albánie se v posledních letech stává atraktivním trhem pro české exportéry díky rostoucímu dovozu potravinářských produktů, jako jsou mléčné výrobky, nealkoholické nápoje, víno a pivo.

Zvyšující se spotřeba těchto komodit je podpořena růstem turismu a vývojem preferencí albánských spotřebitelů. Albánie ročně importuje přibližně 20 tisíc tun mléčných výrobků, neboť domácí produkce mléka i kapacity jeho zpracování jsou nedostatečně rozvinuté.

Ilustrační fotografie

V roce 2023 dosáhla hodnota dovozu mléka a smetany s přidaným cukrem nebo sladidly 4,17 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 790 %. Na albánském trhu je poptávka po vysokotepelně ošetřeném a sušeném mléku, kvalitních sýrech a dalších mléčných produktech včetně jogurtů (zejména ochucených či míchaných; v bílých jogurtech není příliš prostoru pro import). Otevírá se tak prostor pro export českých výrobků, které jsou konkurenceschopné díky nižším výrobním nákladům či vyšší kvalitě.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

Trh s nealkoholickými nápoji v Albánii zažívá růst díky změně preferencí spotřebitelů směrem ke zdravější produkci. V roce 2023 činila hodnota importu nealkoholických nápojů (bez ovocných šťáv) 170 tisíc USD při objemu přes 105 tisíc litrů. I přes předpokládaný další nárůst domácí poptávky je prostor pro importované nápoje nevelký, kdy šanci mají spíše specializované druhy nápojů za předpokladu odpovídajícího a intenzivního marketingu.

České společnosti mohou nabídnout produkty jako ovocné šťávy, kombuchu a funkční nápoje s přírodními ingrediencemi. Díky rostoucí poptávce po inovativních nápojích mají české firmy šanci rozšířit svůj export do Albánie.

Albánie v roce 2023 importovala víno v hodnotě 20 milionů USD (převážně produkce z Itálie, Francie, Rakouska, Německa, Latinské Ameriky či Jižní Afriky), což představuje výrazný nárůst oproti předchozím letům.

Spotřeba vína v zemi dosáhla 21 tisíc tun a očekává se její mírný růst do roku 2028. České vinařské produkty mají příležitost oslovit albánský trh díky rostoucímu zájmu o kvalitní vína. Zvláštní výzvou i příležitostí je export prémiových vín, která mohou mít ambici konkurovat zavedené mezinárodní i domácí produkci. Z Česka může být zajímavé především bílé víno.

Import piva do Albánie zažívá rekordní růst. V roce 2024 bylo dovezeno celkem 59,4 milionu litrů piva, což je nejvyšší objem za posledních 11 let a představuje meziroční nárůst o 7 %. V lednu 2025 bylo dovezeno 3,2 milionu litrů piva, což je nárůst o 35 % oproti stejnému období předchozího roku. Importované pivo nyní tvoří přibližně 60 % albánského trhu. České pivovary mají příležitost nabídnout své produkty jako kvalitní alternativu k zavedeným zahraničním značkám. Nejsilnější českou značkou na albánském trhu je Budějovický Budvar, dobře zastoupeny v maloobchodní síti jsou i Plzeňský Prazdroj a Velkopopovický Kozel.

Příležitosti jsou i v oblasti výstavby místních pivovarů. Jednu z nich již ve spolupráci s ambasádou využily Pacovské strojírny, které v Albánii aktuálně realizují zakázku.

Kvůli uvedeným albánským příležitostem uspořádala česká ambasáda v Tiraně ve spolupráci s obchodními komorami v Tiraně a Drači prezentaci firem Madeta, Kofola, F.H. Prager, Budweiser Budvar, Marlenka a vinařství Baloun, Sonberk, THaya, Lahofer, Iwayin, Vinařství sv. Barbora, Sedlecká vína a Habánské sklepy. Prezentaci zahájili velvyslanec Pavel Vacek a prezident Tiranské obchodní komory Nikolin Jaka. České firmy měly možnost propojit se s místními distributory a zástupci velkých obchodních řetězců.

Albánie představuje sice poměrně malý, ale zajímavý exportní trh pro české firmy díky rostoucímu dovozu potravin a vývoji preferencí spotřebitelů směrem ke kvalitnějším potravinám. Výrobci zaměření na tradici, kvalitu a inovace mají šanci využít tento potenciál k průniku na nový trh a vytvoření spolupráce k dlouhodobému odbytu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie). Autor: David Černohorský, ekonomický diplomat.
• Teritorium: Albánie | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme