Alžírsko modernizuje farmaceutický průmysl

Alžírsko investuje do modernizace stávajících a výstavby nových zdravotních zařízení ve veřejném i vojenském sektoru, poptává proto různá zdravotnická zařízení a materiál.

Alžírsko má zároveň společně s Jihoafrickou republikou nejsilnější farmaceutický průmysl v Africe. Exportní potenciál by mohl generovat až 400 mil. USD ročně a vytváří tak příležitosti pro vývoz výrobních linek a chemických surovin i pro české firmy.

Ilustrační fotografie

Alžírský trh s léčivy patří mezi nejvýznamnější v regionu severní Afriky a Blízkého východu díky silnému a trvalému růstu po dobu téměř 15 let, s růstem dosahujícím až 8 % ročně. Alžírská vláda v roce 2022 vyhlásila novou národní strategii rozvoje zdravotnictví v souladu s měnícími se potřebami obyvatelstva a důrazem na domácí produkci s cílem uspokojit domácí poptávku po lécích a následně rozvíjet i export léků do dalších afrických zemí. Alžírsko v současné době pokrývá místní výrobou přibližně tři čtvrtiny vlastní spotřeby léčiv a podle odhadů vývoz léčiv dosáhl v roce 2022 přibližně 50 milionů eur.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

V zemi se vyrábí onkologické léky, léky proti srdečním nemocem a rakovině s vysokou přidanou hodnotou. Během roku 2021 společnost Saidal začala vyrábět vakcínu CoronaVac proti koronaviru ve spolupráci s čínskou firmou Sinovac. V roce 2022 se v Alžírsku začal vyrábět inzulín. V současné době společnost Saidal vyrábí přibližně 160 různých produktů a plánuje tento počet v roce 2024 zvýšit na 300, přičemž nejméně 30 nových léků bude určeno pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění.

Alžírský farmaceutický průmysl se bude i nadále zaměřovat na výrobu onkologických léků a léků na cukrovku. Nově od roku 2024 začne v závodě společnosti Saidal v regionu Médéa produkce látek potřebných pro výrobu antibiotik a podle generálního ředitele společnosti Saidal by v následujících letech mělo být Alžírsko schopno 75 % této produkce vyvážet.

Sektor farmacie vytváří příležitosti pro vývoz výrobních linek a chemických ingrediencí. Další možnosti se otevírají v oblasti specializovaného vybavení nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Všechny výše uvedené oblasti představují příležitosti pro české firmy z oboru farmacie a technologií pro výrobu léčiv se zájmem rozšířit své aktivity i v této severoafrické zemi.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Alžíru (Alžírsko). Autor: Pavel Zástěra, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Afrika | Alžírsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Farmaceutický průmysl

Doporučujeme