Alžírsko zúrodňuje poušť, má zájem o zahraniční agrární techniku

Alžírsko v současné době pracuje na novém plánu rozvoje zemědělství na období 2030–2035. Plán podle prvních informací předpokládá zvýšení zavlažovaných ploch na 2,5 milionu hektarů v roce 2030.

Na zavlažovaném území se počítá s pěstováním strategických plodin, jako jsou obilniny a zelenina. Cílem bude mimo jiné dosažení nezávislosti v produkci tvrdé pšenice i ječmene a výrazné zvýšení produkce měkké pšenice. Rozvoj a modernizace sektoru se neobejde bez zahraničních partnerů a jejich technologií.

Ilustrační fotografie

I vzhledem k zájmu Alžířanů o zahraniční zemědělskou techniku proběhla v říjnu návštěva představitelů zemědělské divize největší alžírské společnosti Sonatrach v Česku.

Podle alžírské vlády domácí zemědělská produkce pokryla více než 70 % domácí spotřeby a cílem vlády je zajistit 80 % domácí spotřeby vlastní zemědělskou produkcí již v roce 2023. I přes značný potenciál je Alžírsko s ohledem na rostoucí poptávku po základních potravinách stále závislé na importu potravin, jako je pšenice, ale i sušené mléko. Vzhledem k rostoucím cenám zemědělských komodit na mezinárodním trhu je však dovoz pro státní kasu velmi drahý. I z tohoto důvodu vyhlásil alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni jako prioritu rozvoj zemědělství, především v jižní části země, a nutnost rozvoje produkce obilnin, s cílem zajistit potravinovou soběstačnost. A to i přesto, že Alžírsko poslední roky trpí výrazným srážkovým deficitem.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Zúrodňování Sahary

Zemědělská divize největší alžírské společnosti Sonatrach disponuje značnými pozemky o rozloze 30 milionů hektarů v jižních oblastech Alžírska, kde plánuje pěstování obilí a kukuřice. Za tímto účelem potřebuje zemědělské technologie na zúrodnění nových ploch od agrární techniky, přes zavlažování, po skladování sklizených plodin. Nezbytností bude vytvoření systému zavlažování zemědělských pozemků za využití zásob podzemní vody v oblasti Sahary.

Koncem října navštívila Česko delegace zemědělské divize (AAA SPA) alžírského státního podniku Sonatrach. Alžířané měli příležitost se seznámit s firmami z oblastí chytrého zemědělství, zemědělských technologií a vodního hospodářství, včetně zavlažování. Čtyřdenní návštěva byla velmi úspěšná, představitelé AAA SPA s velkým zájmem diskutovali možnosti a vhodnost nabízených technologií ve všech těchto oblastech. V případě zemědělské techniky na obhospodařování polí již požádali některé firmy o zaslání bližších informací.

Ilustrační fotografie

Jednání s českými firmami

Během návštěvy delegace jednala s firmami Aquatis (zavlažování a obecně inženýrské práce v oblasti vodního hospodářství), CleverFarm (chytré zemědělství) a s Asociací zemědělské a lesnické techniky. Následovala jednání s představiteli firmy Bednar FMT v Rychnově nad Kněžnou s prohlídkou výrobní linky a jednání v Praze se zástupci firem Witkovitz Envi (sila, nádrže), Big Terra Alpha (chytré zemědělství), Agroair (letecké práškování zemědělských ploch) a s představiteli České exportní banky. Poslední den proběhlo jednání na Ministerstvu zemědělství ČR a krátké zdvořilostní přijetí delegace na velvyslanectví Alžírska v Praze.

Návštěva představitelů zemědělské divize Sonatrachu umožnila prezentovat Česko jako zemi, která dokáže nabídnout potřebné, kvalitní a inovativní technologie a řešení pro rozvoj zemědělství. Důležité byly reference českých firem z podobných projektů v dalších afrických zemích, případně na Blízkém východě.

Zastupitelský úřad ČR v Alžíru návštěvu organizoval ve spolupráci s ministerstvem zemědělství. Cesta delegace byla realizovaná jako projekt ekonomické diplomacie ambasády ČR v Alžíru.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Alžíru (Alžírsko). Autor: Pavel Zástěra, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Afrika | Alžírsko | Zahraničí

Doporučujeme