Američané využívají hnůj pro výrobu biometanu. Počet projektů roste

Produkce biometanu ve Spojených státech roste. Pod označením RNG vzniká stále více projektů, jež využívají hnůj od hospodářských zvířat, ale také od lidí z čističek odpadních vod.

Společnosti, jež působí v americkém plynárenském průmyslu, stále více objevují kouzlo zeleného metanu, jež vzniká rozkladem biomasy z odpadů. Například od farmářů nebo z čistíren odpadních vod, které obsahují i lidské výkaly.

Tento přístup jim zaručuje, že v následujících letech mohou snižovat uhlíkovou stopu ve svém byznysu, který je založen na těžbě fosilního zemního plynu. Navíc uvolňování metanu z živočišného sektoru nebo i skládek přispívá silně k oteplování planety. Metan je až 87krát silnější skleníkový plyn než mediálně vděčný oxid uhličitý. Od začátku průmyslové revoluce se jeho koncentrace v atmosféře dostala na 2,5násobek.

Hlavním zdrojem uvolňování do atmosféry je těžba a distribuce zemního plynu, který je z 98 procent tvořen právě metanem. Omezení jeho používání může být klíčové pro zpomalení nebo zastavení globálního oteplování, uvedla Mezinárodní energetická agentura. Proto se firmy v plynárenském sektoru začínají stále více zaměřovat na výrobu a používání biometanu.

Hnůj jako zlato

„Hnůj je dnešním zlatem,“ myslí si Randy Jordanová, která vlastní mléčnou farmu v Massachusetts. Vlastní osm stovek kusů mléčného skotu. Hnůj smíchaný se zbytky jídla a potravin z okolních supermarketů pak v bioplynové stanici vyrábí zelený bioplyn, pro který se v Americe vžil název RNG (renewable natural gas). Tyto stanice v Massachusetts provozuje společnost Vanguard Renewables. Pro zemědělce může jít o zvýšení zisku na jednu krávu o 15 až 25 procent.

Další možností je využívání kalů z komunálních čističek odpadních vod. Na to se zaměřuje firma Ameresco. Staví zařízení na sběr a čištění metanu z čističek vody. „Pro mě to není nic nového,“ reagoval výkonný viceprezident firmy Michael Bakas na to, že počet firem, které chtějí využívat odpadní vody pro výrobu RNG, je v Americe stále více.

Počet projektů, které dodávají RNG do plynárenské sítě, v posledních letech rychle roste. Zatímco v roce 2010 to bylo jen několik projektů, v současnosti jich je už 85, uvedla americká plynárenská asociace.

Mnoho čistíren odpadních vod biometan spaluje a vypouští oxid uhličitý do ovzduší. Ameresco nabízí technologii, která plyn vyčistí a může jej přečerpávat do plynové sítě. Například čistírna v arizonském hlavním městě Phoenix recyklací bioplynu vydělá 1,2 milionu dolarů ročně.

Město se tak rychleji může dostat k plnění svých uhlíkových cílů, pochvaluje si starostka Kate Gallegová. Recyklace odpadní vody sníží emise, které by vyprodukovalo 70 tisíc osobních aut ročně.

Potenciál recyklace odpadních vod

Bakas tvrdí, že potenciál recyklace odpadních vod je obrovský, nevyužívá jej stále většina měst, univerzit nebo firem, které si stanovují cíle ve snižování skleníkových plynů. Zájem vidí hlavně na západě Spojených států, v Kalifornii, Oregonu, Washingtonu.

Největší dodavatel biometanu je v USA Dominion Energy z Virginie, který je čtvrtým největším dodavatelem plynu ve Spojených státech. Působí v 18 amerických státech. Do roku 2050 chce být uhlíkově neutrální. Investicemi do oprav infrastruktury firma za 10 let snížila emise metanu o 25 procent, řekl mluvčí firmy Aaron Ruby.

V roce 2018 začala firma zpracovávat hnůj od největšího chovatele prasat na světě Smithfield Foods. V srpnu 2019 společně postavili továrnu za výrobu RNG v Severní Karolíně. Podobné projekty chtějí rozšířit po celé Americe. Zapojit se mají také chovatelé skotu.

Propagátoři RNG tvrdí, že do roku 2040 by americké domácnosti mohly spotřebovávat pouze biometan místo zemního plynu, pokud se k tomu ještě přidá výroba metanu z vodíku při využití energie z obnovitelných zdrojů.

Převzato z týdeníku Euro, Autor: František Novák

• Teritorium: Spojené státy americké
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme