Americký nápojářský průmysl drtí cla na hliník

Z nedávno vydaného prohlášení Beer Institute (BI zastupuje větší americké i dovozové pivovary) vyplývá, že dodatečná cla na hliník stála americký nápojářský průmysl více než 1,4 miliardy USD.

Tato cla (spolu se cly na ocel) zavedla administrativa prezidenta Trumpa již v roce 2018.

Ilustrační fotografie

Pro BI provedla společnost HARBOR Aluminum (nezávislá autorita v oblasti sektoru hliníku) výzkum, který doložil, že mezi 23. březnem 2018 a 28. únorem 2022 zaplatil americký nápojářský průmysl na clech částku ve výši 1,416 miliardy dolarů za 7,1 milionu tun hliníku. Tato částka se velké míře promítá do koncové ceny produktu a zaplatí ji tak americký spotřebitel.

V USA je více než 10 tisíc aktivních pivovarů, které generují více než dva miliony pracovních míst. Dovážený primární hliník a plechovky mají pro americký pivní průmysl zásadní význam, protože více než 74 % veškerého piva vyrobeného ve Spojených státech je baleno do hliníkových obalů.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

V roce 2021 nakoupily pivovary více než 41 miliard hliníkových plechovek a lahví, což z této suroviny činí nejdražší položku mezi vstupními náklady při výrobě amerického piva. Nejjednodušším řešením dle BI by bylo odstranění těchto cel, které se ale nezdá být na pořadu dne.

Autor: Petr Ježek, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme