Americký zákazník si za vejce připlatí

Poslední aktualizované údaje amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS), zveřejněné 12. ledna, ukazují, že inflace byla v případě potravin v uplynulém roce vyšší (10,4 %) než celková míra inflace (6,5 %).

Na prvním místě se umístila vejce, jejichž cena se od prosince 2021 do prosince 2022 zvýšila nejvíce ze všech potravin. V týdnu před Vánocemi byla průměrná cena vajec o 267 % vyšší než na začátku roku 2022, uvádí USDA.

Ilustrační fotografie

Údaje BLS ukazují, že celostátní průměrná cena tuctu velkých vajec třídy A dosáhla v prosinci 2022 na 4,25 USD, zatímco o rok dříve činila 1,79 USD. K růstu cen a nižší dostupnosti mimo inflace přispívají starší problémy v dodavatelském řetězci, navýšená poptávka o svátcích, ale především delší doba potřebná k obnově chovu nosnic v kontextu epidemie ptačí chřipky, se kterou se USA potýkají od února 2022.

Od začátku epidemie do konce prosince 2022 přišli američtí chovatelé o více než 43 milionů nosnic, ať už kvůli nemoci samotné, nebo kvůli vybíjení chovů v kritických oblastech. Cenu vajec zvedly také zvýšené náklady výrobců na krmivo a energie.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Podle Natea Rose, mluvčího Kalifornské asociace prodejců potravin, se cena vajec, kterou by měli obchodníci umístit na pulty obchodů, vyšplhala nad limit toho, co jsou obchody ochotny přenést na své zákazníky. Rose potvrdil, že „některé supermarkety odmítají prodávat vejce za aktuální cenu. Raději volí cestu prázdných regálů, než aby cenami šokovaly své zákazníky.“

Autorka: Tereza Černá, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme