Americký zemědělsko-potravinářský sektor má dobré vyhlídky

Ve dnech 24. a 25. února 2022 probíhala ve Washingtonu, D.C. největší agro-potravinářská událost organizovaná federálním ministerstvem zemědělství (USDA) – Agricultural Outlook Forum.

V jejím úvodu přednesl očekávaný projev ministr Tom Vilsack, který je přesvědčen o silných a pozitivních vyhlídkách amerického zemědělství navzdory problémům doma i ve světě. Dále se zaměřil na několik aktuálních palčivých otázek.

Ilustrační fotografie

První z nich jsou ceny hnojiv, u kterých došlo v posledních měsících k prudkému nárůstu (z průměrných 350 USD/t na více než 820 USD/t u potaše). Bidenova administrativa se zaměří na možné cenové machinace a kartelové dohody, neboť je přesvědčena, že současné ceny nemusí nutně být pouze odrazem tržního střetu mezi nabídkou a poptávkou.

Druhou oblastí je budování nových a rozšiřování stávajících kapacit na porážky a zpracování masa. Covid-19 upozornil na velmi silnou koncentraci v několika závodech a následné výpadky ve fungování způsobily těžkosti chovatelům hospodářských zvířat a nedostatek masa na pultech obchodů. V aktuálním kole dotací je proto alokováno 150 mil. USD na rozšíření či stavbu nových kapacit.

Jak dopadá na brazilskou ekonomiku vláda prezidenta Bolsonara?

Výrazně pozitivní linkou je americký agrární vývoz, který zaznamenal v loňském roce historický rekord – překonal hodnotu 177 mld. USD, což tvoří 18% nárůst proti roku 2020. V letošním roce Vilsack očekává dokonce ještě vyšší hodnotu exportu. V této souvislosti zmínil ambice Číny dominovat světovému ekonomickému dění, ale i její neschopnost naplnit své smluvní závazky k nákupu amerických zemědělských komodit. USA tak nutně musí v krátkém horizontu diverzifikovat své vývozní trhy.

Ministr se dotkl i aktuální otázky vojenského konfliktu na Ukrajině, která je samozřejmě tragédií nejen pro civilní obyvatelstvo. Dle jeho názoru je však příliš brzy na odhady, jaké dopady bude mít válka na ceny obilovin, hnojiv či potravin. V Evropě může být situace jiná, ale Spojené státy mají dle Vilsacka obrovskou produkční kapacitu, takže jsou schopni pokrýt základní požadavky jak domácího, tak i zahraničních trhů.

Vilsack ještě zmínil svou návštěvu Expa v Dubaji, kde propagoval iniciativu USA a Spojených arabských emirátů AIM (Agriculture Innovation Mission for Climate – inovační mise pro klima), která má za cíl povzbudit státy a zemědělce, aby více investovali do šetrných produkčních postupů.

Výskyt ptačí chřipky v USA

V posledních dnech americké federální orgány oznámily výskyt HPAI – vysoce patogenní aviární influenzy v průmyslových i zájmových chovech drůbeže v několika amerických státech. Posledním výskyt byl zaznamenán v chovu kuřat v New Castle County ve státě Delaware. Dozorové orgány výskyt pečlivě monitorují a ihned zasahují formou likvidace zasažených chovů.

Drůbeží je nejpopulárnějším druhem masa v USA a proto administrativa ubezpečuje obyvatele, že přenos na člověka nehrozí a doporučuje důkladné tepelné ošetření masa.

USA budou o aktuálních výskytech informovat OIE (Světovou organizaci pro zdraví zvířat) a obchodní partnery, aby pokud možno zabránily narušení vývozů drůbežího masa. Obavy panují zejména z případného zákazu vývozu ze strany Číny, kam USA ročně vyvážejí drůbeží maso v hodnotě blížící se 1 mld. USD.

Autor: Petr Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme