AMSP ČR: Zrušení zaměstnaneckých benefitů poškodí malé a střední podniky

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) nesouhlasí s návrhem Ministerstva financí na zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Zrušení podpory benefitů prý nejvíce poškodí malé a střední podniky i živnostníky.

Pro firmy a živnostníky podnikající například v oblasti v oblasti sportu, zdraví nebo kultury představují benefity podle AMSP ČR zásadní zdroj příjmů. Podniky také přijdou o jeden z nástrojů, jak nalákat kvalifikované zaměstnance.

Ilustrační fotografie

„Provozovatelé fitness center, maséři, provozovatelé kulturních akcí, penzionů, dětských táborů nebo lékárny, na ty všechny zrušení zaměstnaneckých benefitů drtivě dopadne. Dlouhodobě víme, že když zaměstnavatelé podporují sport nebo zdraví, zaměstnanci se těmto aktivitám věnují. Pokud je mají platit přímo ze mzdy, zájem značně slábne,” upozorňuje generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Očekává, že v případě zrušení daňového zvýhodnění přestanou firmy benefity poskytovat a zaměstnanci tak v drtivé většině přestanou tyto služby využívat.

Benefity využívají firmy pro miliony zaměstnanců

Zaměstnanecké benefity v současné době dostává přibližně tři miliony pracovníků v soukromém i veřejném sektoru. Jedná se o vysoce populární nástroj, který umožňuje zaměstnavatelům přidat něco navíc nad rámec mzdy. Benefity mohou také poskytovat všechny firmy bez ohledu na svou velikost. 

AMSP ČR: Úspory a chytrá řešení jsou pro menší firmy příliš nákladné. Korporace mají výhodu

„Pro nás je důležité, aby měly i malé a střední firmy možnost nabídnout něco navíc zaměstnancům, o které dlouhodobě soutěží s nadnárodními korporacemi, jež doslova vysávají trh práce. Mzdovým nabídkám korporátů nemohou malé a střední podniky konkurovat. Pokud zde daňová úleva nebude, malé a střední firmy si zkrátka nebudou moct benefity dovolit a nedostatek pracovníků se u nich projeví ještě mnohem razantněji,” dodává ředitelka AMSP ČR.

Benefity jsou již nyní poskytovány z čistého zisku firem po zdanění. Zrušení daňového zvýhodnění by tak logicky znamenalo, že přestanou být pro zaměstnavatele ekonomicky výhodné a racionální. Jejich zdanění by totiž bylo vyšší než v případě poskytované mzdy.

„Opakovaně vládu žádáme, aby s námi o úsporných opatřeních komunikovala a společně s námi je i projednala. Chápeme a podporujeme nutnost konsolidace veřejných financí, ale návrhy jako je zrušení zaměstnaneckých benefitů ekonomice nepomohou. Naopak ji poškodí,” shrnuje Eva Svobodová.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme