Angola nabízí českým firmám příležitosti v mnoha odvětvích

Ve dnech 9. a 10. května 2023 proběhla na pozvání ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely pracovní návštěva ministra ekonomiky a plánování Angolské republiky Mária Augusta Caetana Joãa s početnou delegací.

Ministři Síkela a João měli příležitost pohovořit o vzájemných obchodně-ekonomických vztazích a shodli se na potřebě jejich posílení.

Ilustrační fotografie

V rámci programu návštěvy se dne 10. května na Ministerstvu průmyslu a obchodu uskutečnilo Česko-angolské business fórum ve spolupráci s AIPEX, CzechInvest a Česko-angolskou průmyslovou a agrární komorou. Bylo za účasti více než šedesátky zástupců podnikatelů a institucí z obou zemí.

Náměstek ministra průmyslu Edvard Kožušník společně s ministrem Joãam business fórum zahájili a představili příležitosti pro české společnosti v různých sektorech hospodářství Angoly. Mezi perspektivní oblasti vzájemné spolupráce s Angolou patří: zemědělský a potravinářský průmysl, energetický a těžební průmysl, strojírenství, dopravní průmysl a infrastruktura, zdravotnický a farmaceutický průmysl i obranný průmysl.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Čeští podnikatelé měli možnost seznámit se s podmínkami pro vstup na trh a prodiskutovat otázky svého zájmu s přednášejícími hosty: zástupci angolských ministerstev, J. Cunhaem, státním tajemníkem pro zemědělství a hospodářská zvířata a A. Nunesem, státním tajemníkem pro obchod; dále s L. Franciscem, představitelem agentury pro investice a podporu exportu agentury AIPEX a W. Pachecem, zástupcem společnosti BODIVA. Součástí akce byl i networking a B2B i B2G jednání.

V rámci pracovního programu ministra Joãa bylo přijetí na ministerstvech průmyslu a obchodu, financí, zahraničních věcí a zemědělství. Ministr João také navštívil českou zemědělskou univerzitu v Praze, kde studoval.

Angolská republika je jednou z nejvýznamnějších a nejstabilnějších zemí subsaharské Afriky, rovněž je třetí největší ekonomikou tohoto regionu. Proběhlé akce a četná setkání během návštěvy ministra ekonomiky a plánování Angoly v České republice resp. Evropě podnítí růst vzájemných česko-angolských hospodářských vztahů.

• Teritorium: Afrika | Angola | Zahraničí

Doporučujeme