Argentině hrozí další ekonomický kolaps, země razantně omezuje import

Předluženost, vysoká inflace a nedostatek devizových rezerv způsobují v Argentině obrovské problémy, mimo jiné omezování dovozu do země.

Fixy, dobytčí semeno, whisky, hrací automaty, vafle či letadla a lodě zamířily do zvětšující se skupiny zboží, jehož import musí schválit centrální banka. Té se ale nedostává cizí měny k nákupům a využívá americké dolary, které si občané uschovali v soukromých bankách.

Vláda se bez jakékoliv snahy o reformy snaží přečkat situaci do prezidentských voleb v příštím roce. Otázkou je, zda ke kolapsu dojde před nimi, či po nich.

Cesta do ekonomické propasti

„Zakletá“ Argentina rychlým tempem opět kráčí do ekonomické propasti. Byť oficiálně nebyl vyhlášen další z nekonečné řady státních bankrotů, se soukromými věřiteli i mezinárodními organizacemi (hlavně Mezinárodní měnový fond) musel být dohodnut odklad splátek enormního dluhu. Argentina by si ho nemohla dovolit splácet a bankrot by zemi tento rok neminul.

Inflace může vzhledem k emisní politice ještě letos dosáhnout 100 %. Ještě dříve však zemi čeká akutní nedostatek devizových rezerv – ve skutečnosti už dnes žádné nemá a využívá dolarové úspory svých občanů. Výsledkem je drastické omezování importovaného zboží a služeb.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Vláda rozšířila počet HS kódů (dle celní nomenklatury) zboží o 34 položek, které musí získat tzv. neautomatickou licenci, aby do země mohlo být dovezeno. Momentálně se tak neautomatické licence vztahují na již 33 % objemu importovaného zboží a služeb a týkají se okolo 2000 HS kódů.

Tato změna se samozřejmě dotkne i českých firem, které produkty pod těmito HS kódy do země vyvážejí. Jedná se například o fixy, dobytčí semeno, whisky, hrací automaty, vafle či luxusní letadla a lodě. Neautomatické licence povolují dovoz a vývoz určitého objemu výrobků za určité období. Omezování importu má negativní vliv na rozvoj domácího trhu snížením dostupnosti vstupů pro výrobu, což dále vyvíjí tlak na ceny.

Nerovnoměrné dopady

Problém s importy nedopadá na ekonomiku rovnoměrně. Odvětví s nejvyšším podílem dovozu jsou ta spojená s počítačovými, elektronickými a optickými zařízeními (dovezeno ze zahraničí musí být průměrně 31 % výrobních vstupů), automobilový průmysl (28 %), ostatní dopravní prostředky (25 %), strojní zařízení (22 %), gumárenství a chemický průmysl (20 %). Osud dalších importů bude záviset na stavu devizových rezerv.

Argentina musí nakupovat část energií, a pokud bude cena na světových trzích nadále stoupat, bude to pro tuto zemi špatnou zprávou. Hlavní příjem v amerických dolarech tvoří export zemědělských produktů. Množství úrody je tak také velmi zásadní. Domácí aktivitu dusí domácí zadluženost a obří inflace, se kterou platy v žádném případě nedrží krok.

Je nutné podotknout, že nedostatek amerických dolarů trápí zemi dlouhodobě. V covidovém roce 2020 byl poměr importů k HDP dokonce 5. nejnižší na světě (po Súdánu, Turkmenistánu, Kubě a Brazílii).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Buenos Aires (Argentina). Autor: Radek Hovorka, diplomat.

• Teritorium: Amerika | Argentina | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme