Argentinský obranný fond může přinést investiční příležitosti

V roce 2020 byl v Argentině po mnoha letech vytvořen Fond národní obrany (FONDEF). Projekt byl připravován několik let a nakonec oběma komorami Kongresu na podzim loňského roku schválen.

Zákon stanovuje, že musí být přiděleny na obnovu, modernizaci a/nebo nákup obranného materiálu. Kromě posilování obranných schopností bude fond sledovat další cíle: upřednostňování národního průmyslu (jak je v Argentině dlouhodobě zvykem), podpora technologických inovací či zvýšení prostředků na výzkumu a vývoj. Zákon přepokládá, že objem peněz FONDEF bude postupně narůstat z 0,5 % v roce 2021 až na 0,8 % veřejných výdajů v roce 2023. Pro rok 2021 se počítá s částkou asi 30 mld. ARS (v té době 400 mil. USD).

Pokud jde o konkrétní investice pro nadcházející čtyři roky, u letectva se plánuje pořízení deseti záchranářských vrtulníků (45 mil. USD), osmi stíhacích letadel KAI FA-50 (450 mil. USD), transportérů a vrtulníků střední velikosti (36 mil. USD). Kromě toho by se do roku 2022 měly modernizovat staré vrtulníky americké firmy Bell H-1H.

Argentinské námořnictvo uvažuje o modernizaci hlídkových námořních letounů P-3 Orion, dokončení vývoje vlastních tréninkových lodí LICA, stejně tak jako pokračování vývoje katamaránů typu SWATH a lodí vhodných do polární oblasti (jen na tento projekt hodlá vložit až 195 mil. USD).

Kromě toho se plánuje vývoj antarktického logistického centra v Ushuaii za 227 mil. USD. Pro pozemní síly se chystá nákup nejméně 27 obrněných bojových vozidel a argentinských tanků TAM2 (320 mil. USD). V technologické oblasti se Argentina hodlá zaměřit na osazení jižní části země (Patagonie) radary za účelem zvýšení efektivity boje proti pašování drog.

Finance fondu budou spravovány ministerstvem obrany a budou podléhat kontrole obou komor argentinského kongresu dvakrát ročně. Plány budoucích nákupů budou postupně zveřejňovány na argentinském portálu. V lednu 2021 byla spuštěna veřejná soutěž na 17 tisíc náhradních dílů, které budou použity k údržbě argentinských bojových vozidel TAM.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Buenos Aires (Argentina). Autor: Radek Hovorka, diplomat.

• Teritorium: Amerika | Argentina | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Obranný průmysl

Doporučujeme