Změna klimatu, inovace a udržitelnost byly tématy již 17. mezinárodního veletrhu Caspian Agro, kterého se účastnily i české firmy.
Ázerbájdžán označil zemědělství za jeden ze čtyř prioritních sektorů pro diverzifikaci své ekonomiky. Zemědělství je největším zaměstnavatelem v zemi, pracuje v něm 37 % populace, v roce 2023 však tvořilo pouze 7 % HDP. Zvýšení efektivity fungování sektoru je tak klíčové pro jeho rozvoj a pozitivní ovlivňování hospodářství země. Vláda do odvětví investuje nemalé prostředky s cílem stimulovat růst.
ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Hlavním hnacím motorem se v posledních měsících stal zájem o zviditelnění svého pokroku v agrárně-průmyslovém sektoru na nadcházejícím „domácím“ 29. zasedání Konference smluvních stran (COP 29) Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, které se letos v listopadu bude konat právě v ázerbájdžánském hlavním městě Baku.
Caspian Agro
Největší mezinárodní zemědělský veletrh v regionu, Caspian Agro, se v Baku konal v polovině května. Již 17. ročník se uskutečnil společně s 29. ročníkem mezinárodního potravinářského veletrhu InterFood Azerbaijan. Veletrhu se v letošním roce zúčastnilo rekordní množství vystavovatelů, celkem 500 z 38 států, z nichž patnáct včetně Česka se akce účastnilo ve formě národních pavilonů. Zájem ze strany vystavovatelů byl natolik velký, že byla otevřena zcela nová část haly, která rozšířila už loňskou rekordní kapacitu o dalších 10 %. Ázerbájdžánské expozice zastupující státní či regionální struktury nezůstaly za zahraničními vystavovateli pozadu a prezentovaly rozvoj ázerbájdžánského zemědělství i nejnovější úspěchy výzkumných a vývojových ústavů.
Za podpory Ministerstva zemědělství ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Baku se na letošním zemědělském veletrhu Caspian Agro v Baku představily společnosti Brunnthaller, Dominant CZ, Dibaq se svou značkou Fitmin, MoravoSeed, Solary HTP a Velteko. Výběr českých firem plně reagoval na aktuální ázerbájdžánskou poptávku po zpracovatelských technologiích, kvalitním živočišném genetickém materiálu a osivech, efektivních a ekologických technologiích šetřících energii i vodu pro zavlažování, modernizaci stávajícího řízení provozu zemědělských podniků či nutričně vyvážené a výživné krmivo.
V rámci doprovodného programu výstavy se tradičně uskutečnila panelová expertní konference, v tomto roce zaměřená na témata spojená se změnou klimatu a přechodem na nové udržitelné zemědělsko-potravinářské systémy se zapojením inovací, ochranu vody včetně zavlažovacích systémů a roli moderních zemědělských technologií pro udržitelný rozvoj zemědělského sektoru. Díky COP29 byla diskutovaným technologiím reagujícím na změny klimatu a životní prostředí věnována pozornost významněji než v minulosti.
Novinkou bylo letos uspořádání hackathlonu GreenAgroHack jako součást veletrhu, na kterém 12 programátorských týmů z 19 vysokých a 5 středních škol hledalo inovativní řešení pro agrární sektor.