Ázerbájdžán láká zahraniční investice do neropného sektoru

S poklesem zahraničních investicí se Ázerbájdžán potýká posledních 10 let. Valná většina jich navíc míří do ropného sektoru, který byl v letech 2016 a 2020 výrazně poznamenán fluktuací ceny ropy na světových trzích.

Země usilující o diverzifikaci hospodářství tak zahajuje projekty, které mají za cíl přivést investory do sektorů nespojených s ropou.

Baku, Ázerbájdžán

Rok 2020 zasáhl Ázerbájdžán více než ostatní státy. Pokles zájmu o ropu v prvních měsících roku a následný strmý pád její ceny ekonomiku země ovlivnily více než celosvětová pandemie covid-19 a s ní spojená ochranná opatření. Země se tak vzpamatovává z již druhého ropného šoku v průběhu pěti let a ještě více usiluje o diverzifikaci hospodářství.

V červenci 2021 prezident Ilham Alijev položil základní kámen od roku 2017 avizované volné ekonomické zóny v přístavu Alat, který se nachází 70 km jižně od hlavního města Baku a je zároveň největším ázerbájdžánským přístavem. Prezident pak ve svém úvodním projevu explicitně pozval zahraniční subjekty, aby využily této jedinečné příležitosti a v nově vznikající zóně investovaly.

První investoři mají v Alatské volné ekonomické zóně začít svoje aktivity už během července 2022. Do té doby zde pro ně bude v první fázi projektu připraveno zázemí sestávající se z objektů pro lehký průmysl a skladů na rozloze 60 ha. Podnikání v zóně je oproštěno od povinnosti platit clo za import i export a také od placení daní. Navíc je připraven speciální legislativní balíček fiskálních i nefiskálních pobídek. Investoři tak mohou očekávat plnou podporu z ázerbájdžánské strany v počátcích jejich podnikání.

Ramadán dočasně mění fungování islámských zemí. Na co musí dát exportér pozor?

Země rovněž plánuje projekty zaměřené na zelenou energii a energetickou efektivitu při výstavbě budov. Kromě toho jsou připraveny investiční plány na podporu inovativních technologií v oblasti vodního i odpadového hospodářství, zemědělství či moderního řízení dopravy.

České firmy jsou v Ázerbájdžánu vřele vítány, aby navázaly na úspěšnou tradici investic z let 2016–2018, kdy byla Česká republika 9. nejvýznamnějším investorem v Ázerbájdžánu. Veškeré investiční příležitosti v Ázerbájdžánu budou českým zájemcům blíže představeny v Praze v posledním listopadovém týdnu, kdy na okraji 5. zasedání Smíšené mezivládní komise mezi Českou republikou a Ázerbájdžánem proběhne investiční fórum.

V případě zájmu o více informací k investicím v Ázerbájdžánu, případně o možnost participace na připravovaných projektech, kontaktujte obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Baku e-mailem commerce_baku@mzv.cz nebo telefonicky +994 12 436 85 55.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Baku (Ázerbájdžán).

• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme