Ázerbájdžán má zájem o inovace v zemědělství a české firmy jsou u toho

Zemědělství je jednou ze strategických oblastí ázerbájdžánské ekonomiky. Investice do jeho rozvoje a zvýšení efektivity jsou pilířem diverzifikace hospodářství, která je významnou prioritou ázerbájdžánské vlády.

Ačkoliv je agrární sektor největším ázerbájdžánským zaměstnavatelem, jehož podíl tvoří 37 % ze všech zaměstnanců, v roce 2022 představoval pouze 5 % HDP. Produktivita odvětví je poznamenána klimatickými změnami, které mají významný dopad na zásobování vodou a snižování kvality půdy. Vládní investiční programy tak cílí na zvýšení efektivity zavedením inovativních technologií do sektoru.

Ilustrační fotografie

Není proto překvapivé, že se ve dnech 17.–19. května 2023 právě v Baku konal už 16. ročník největšího mezinárodního zemědělského veletrhu v regionu Caspian Agro společně s již 28. ročníkem mezinárodního potravinářského veletrhu InterFood Azerbaijan. Veletrhy byly zaměřeny na široké spektrum inovativních technologií, jako jsou zavlažovací systémy, elektronické zemědělství a IT programy, alternativní zdroje energie, či umělá inteligence.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Veletrhu se v letošním roce zúčastnilo rekordní množství vystavovatelů, celkem 479, ze 31 států, z nichž devět, včetně České republiky, se akce účastnilo ve formě národních stánků. Ázerbájdžánské expozice zastupující státní či regionální struktury prezentovaly rozvoj ázerbájdžánského zemědělství i nejnovější úspěchy výzkumných a vývojových ústavů. Zároveň byly podporovány expozice agrárních startupů.

Česko-ázerbájdžánská spolupráce v agrární oblasti byla notně poznamenána pandemií covidu-19, veletrh byl tak příležitostí k obnovení zpřetrhaných kontaktů a navázání nových partnerství. Příležitosti k prezentaci na národní expozici České republiky zorganizované Velvyslanectvím ČR v Baku za finanční podpory Ministerstva zemědělství ČR v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie využilo sedm českých společností. Jejich zástupci se  v rámci B2B jednání organizovaných Velvyslanectvím ČR v Baku a ázerbájdžánskou státní proexportní agenturou AZPROMO měli možnost setkat s potenciálními partnery z regionu.

Na českém stánku byly k vidění technologie zaměřené na balicí proces výrobku (společnost Astro spol. s.r.o.) či chlazení a pivovarnictví (Pacovské strojírny, a.s.). Dále byly představeny společnosti zabývající se chovem skotu a genetickým inženýrstvím (CHD Impuls), stájovými technologiemi (Brunnthaller – CS s.r.o.) a výživou pro zvířata (Dibaq a.s. se svou značkou Fitmin). Osiva představila společnost Moravoseed CZ a.s. a společnost Rudolf Jelínek a.s. prezentovala svoji tradiční výrobu destilátů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Baku (Ázerbájdžán).

• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme