Ázerbájdžánskému veletrhu Baku Energy Week dominovala bezpečnost a zelená energie

Konec května byl v hlavním městě Ázerbájdžánu již tradičně zasvěcen energetice. Baku Energy Week přilákal vysoce postavené vládní činitele i zástupce mezinárodních společností podnikajících v energetice.

Letos se akce poprvé zúčastnila také česká podnikatelská delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. Nejvýznamnější energetická událost regionu Baku Energy Week ve dnech 31. května až 3. června 2023 přilákala do hlavního města Ázerbájdžánu vlivné světové energetické stakeholdery.

Ilustrační fotografie

Akce spojila 28. ročník veletrhu International Caspian Oil & Gas, 11. ročník výstavy Caspian International Power and Green Energy a již 28. ročník prestižní konference Baku Energy Forum. Klíčovými tématy Fóra byly v letošním roce globální energetická bezpečnost a role ázerbájdžánského energetického sektoru v evropské energetické bezpečnosti a rovnováze. Pozornost byla rovněž věnována obnovitelným zdrojům energie, potenciálu a možnosti k jejich využití včetně rozvoje infrastruktury pro plánované projekty.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Ázerbájdžán, garant bezpečnosti

V úvodním panelu konference vystoupil v letošním roce poprvé český zástupce, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Ve svém vystoupení zmínil důležitost Ázerbájdžánu jako garanta energetické bezpečnosti v Evropě. Upozornil na skutečnost, že využíváním nových technologií a díky výhodným klimatickým podmínkám může země produkovat energii z alternativních zdrojů s pozoruhodným exportním potenciálem. Takto vyrobená energie může kromě ropy a plynu taktéž zvýšit roli Ázerbájdžánu při zajišťování energetické bezpečnosti Evropské unie.

Síkela byl doprovázen podnikatelskou delegací složenou z firem zaměřených na energetickou efektivitu a zelenou energii. Čeští podnikatelé v Baku absolvovali nespočet bilaterálních jednání a představovali inovativní technologie, které mohou svým ázerbájdžánským partnerům nabídnout. Zároveň kromě konference navštívili veletrhy International Caspian Oil & Gas a Caspian International Power and Green Energy, jichž se účastnilo na 250 mezinárodních společností z 30 států. Svým rozsahem se akce stala platformou pro aktivní networking a navazování nových kontaktů s potenciálními partnery.

Podmořský kabel do EU

Není překvapením, že právě zelená energie a energetická efektivita patřily k ústředním tématům diskuze. Ázerbájdžán je regionálním lídrem a významným partnerem pro EU v oblasti zelené energie. Enormní energetický potenciál čítající 27 000 MW na pevnině a 157 GW v Kaspickém moři přináší Ázerbájdžánu nespočet možností pro rozvoj infrastruktury a plánovanou výrobu zeleného vodíku.

Mezi nejčastěji skloňované projekty posledních týdnů z daného zaměření patří podmořský kabel mezi Gruzií a Rumunskem, jímž bude možné exportovat ázerbájdžánskou zelenou energii do Evropy.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Baku (Ázerbájdžán). Autorka: Klára Zeldová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme