Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Zvyšuje se také počet insolvenčních návrhů.
Čísla ovšem nejsou nijak alarmující, z dlouhodobého hlediska počet podnikatelských bankrotů víceméně stagnuje. A v loňském roce byl dokonce nejnižší za celou dekádu.
„Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl v únoru nejvyšší od loňského června a již druhým měsícem pozorujeme jeho růst. Větší množství podnikatelských bankrotů v blízké budoucnosti naznačuje také zvyšující se počet insolvenčních návrhů. Na druhou stranu podíl nevýkonných úvěrů podnikatelů na objemu jejich úvěrů i nadále vykazuje klesající tendenci a jejich vklady rostou rychleji než jejich dluh,“ popisuje analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.
Za posledních dvanáct měsíců bylo vyhlášeno 5 114 podnikatelských bankrotů, o 102 více než ve stejně dlouhém předchozím období. Zároveň bylo podáno 5 445 návrhů na bankrot, zhruba o 160 více než v předchozích dvanácti měsících.
CRIF: V loňském roce bankrotovalo nejméně podnikatelů za poslední dekádu
Nejvíce případů bylo v únoru zaznamenáno v Moravskoslezském kraji (77 úpadků), Praze (63) a Středočeském kraji (47), nejméně naopak na Vysočině (13) a Karlovarském kraji (16).
Za poslední rok připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních podnikatelů v Ústeckém kraji (79), nejméně pak na Zlínsku (31) a v Praze (33). Z dlouhodobého hlediska se pořadí krajů dle míry rizika výrazně nemění.
Nejvíce podnikatelských úpadků v únoru zaznamenalo odvětví stavebnictví (107), kde se počet případů zvýšil poměrně výrazně, a obchodu (65). Na 10 tisíc subjektů za posledních dvanáct měsíců připadlo nejvíce vyhlášených bankrotů v odvětví dopravy a skladování (63) a ve stavebnictví (42).
Nejnižší počet případů na 10 tisíc podnikatelů vykázalo již tradičně odvětví vzdělávání, zdravotnických a sociálních služeb (6) a dále informační a komunikační technologie (8).