Chystají se dva velké projekty: akcelerátor pro lékařské obory a biotechnologie a výstavba továrny na komponenty počítačových tomografů, která představuje řadu příležitostí také pro české firmy.
Munich Accelerator Life Sciences & Medicine (MAxL) má vzniknout v obci Planegg-Martinsried u Mnichova, bavorské ministerstvo průmyslu na něj poskytne 8,5 mil. eur. Tato instituce má posílit výzkum a pomoci začínajícím startupům. Za tímto účelem bude MAxL disponovat laboratorní infrastrukturou a obsáhlou poradenskou a networkingovou nabídkou. V Bavorsku se podle tamní vlády podařilo v posledních 25 letech vytvořit vynikající ekosystém pro startupy z oborů biotechnologie a zdravotnické techniky.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
K tomuto ekosystému významně přispívají také úspěšné firmy, které dále rozšiřují své produkční kapacity a působení v Bavorsku. Healthineers, dceřiná společnost koncernu Siemens, oznámila koncem května stavbu nové fabriky na výrobu krystalů polovodičů za 80 mil. eur ve Forchheimu v regionu Horní Franky. Tyto krystaly jsou používány pro nejnovější generaci počítačových tomografů (CT) a umožňují vytvoření ostřejších záběrů při nižší koncentraci rentgenového záření. Nová továrna s rozlohou 9 000 metrů čtverečních má být uvedena do provozu v roce 2026, vznikne zde 100 nových pracovních míst.
Siemens stále roste
Siemens Healthineers touto stavbou dále rozšíří své sídlo ve Forchheimu, jedná se o druhou velkou investici v této lokalitě v posledních čtyřech letech. Celkově tak od roku 2019 koncern investoval 500 mil. eur v odvětví zdravotnické techniky v regionu Horní Franky.
„Město Forchheim jsme jako lokalitu pro stavbu nové továrny zvolili záměrně. Vyrábíme zde první kvantový počítačový tomograf Naeotom Alpha, zájem o něj se od roku 2021 díky schopnosti vytváření záběrů s vysokým rozlišením výrazně zvýšil. Region Horní Franky také disponuje skvělou infrastrukturou a je velmi atraktivní pro odborné pracovníky,“ uvedl André Hartung, vedoucí sekce Diagnostic Imaging ve společnosti Siemens Healthineers.
Nová fabrika má výrazně přispět ke zvýšení výrobní kapacity krystalů polovodičů a zamezit výpadkům v zásobování. Doposud byly tyto součástky vyráběny pouze v jedné továrně v Japonsku, která se již dostává na hranici své kapacity. Siemens Healthineers plánuje též rozšíření výzkumu v oblasti vysoce komplexní výroby těchto krystalů.
Stavba nové továrny bude vyžadovat různé typy stavebních, zemních a instalatérských prací. Dále bude třeba závod obsáhle vybavit mimo jiné mobiliářem, osvětlením, sanitárním zařízením a odbornými přístroji. Tento projekt proto představuje atraktivní příležitost také pro české firmy z různých odvětví, například pro stavební firmy, výrobce nábytku a odborných přístrojů a pro instalatérské společnosti.
Obchodní úsek Generálního konzulátu v Mnichově bude sledovat vypisování tendrů v rámci této stavby a bude o tom informovat na svých webových stránkách. V případně zájmu obchodní úsek GK Mnichov poté rád poskytne bližší informace k zakázkám a relevantním kontaktním osobám.
Špičková věda a výzkum
Pro české studenty, vědce a firmy je Bavorsko zajímavou lokalitou pro navázání akademických spoluprací v odvětví zdravotnické techniky. Bavorské univerzity patří v celoněmeckém srovnání k těm nejlepším. Také v oboru zdravotnické techniky mají studenti a vědci v Bavorsku několik skvělých možností.
Bakalářský a magisterský program zdravotnická technika (Medizintechnik) nabízejí univerzity v Norimberku a ve Weidenu, Technická univerzita v Mnichově disponuje magisterským programem. Vědu a výzkum v tomto odvětví v Bavorsku kromě univerzit podporuje také řada platforem a klastrů, mimo jiné platforma Medizintechnik a klastr Medical Valley Europäische Metropolregion Nürnberg (EMN ), který sdružuje 210 členů z průmyslu, vědy, zdravotnictví a politiky.