Bayreuth v Německu staví novou čtvrť. Šanci mají i české firmy

Německé město Bayreuth, které leží nedaleko českých hranic, chystá jeden z největších stavebních projektů za poslední roky. V areálu firmy Zapf poblíž univerzity má vyrůst nová čtvrť s přibližně 700 novými byty.

Na tak velkou výstavbu budou potřeba všechny druhy stavebních prací, což představuje příležitost pro české stavební firmy.

Na ploše sedmi hektarů v areálu garážového výrobce Zapf a v přilehlých oblastech má vzniknout nová čtvrť, která propojí univerzitní, obytné, komerční a městské části. Koncem letošního června proběhlo symbolické zahájení nové výstavby, kdy bagr strhl první části původní továrny v areálu.

Plánovat jiné využití této plochy začala společnost Zapf a městská správa již v roce 2019, kdy vypsaly soutěž o nejlepší návrh, který měl tuto sedmihektarovou nemovitost přetvořit na atraktivní, udržitelnou a smíšenou městskou čtvrť. Soutěž nakonec vyhráli architekt Max Maier a zahradní architektka Andrea Gebhardová, kteří budou na projektu společně pracovat.

V plánech projektu je výstavba čtyř- až osmipatrových budov se zelenými vnitřními dvory a zelenými střechami, ve kterých má vzniknout 700 nových bytů o celkové ploše 70 000 m2. Kromě toho se plánuje v budovách vybudovat také kancelářské prostory.

Aby byla oblast živější, obsahují plány mimo jiné i výstavbu mateřské školky, veřejné dětské hřiště, stravovací zařízení, jako je kavárna nebo studentské byty. S cílem propojit novou čtvrť s univerzitní čtvrtí se také plánuje výstavba mostu. Součástí plánování je i okolní zeleň. Šanci tak dostane místní potok Tappert, jehož tok se přesune z podzemního potrubí znovu na povrch, kde se má stát součástí dvouhektarové zelené oázy. 

Než se začne stavět, bude potřeba zbourat průmyslové budovy. „Cílem je připravit optimální koncept výstavby do poloviny roku 2022 a v témže roce položit základní kámen nové čtvrti. Pokud vše půjde hladce, mohly by první byty být připraveny k nastěhování do roku 2024,“ říká projektový manažer Dieter Zehner ze společnosti Zapf.

Výstavba nové městské čtvrti bude vyžadovat hodně dodavatelů a nejrůznější stavební práce. Firmy, které by měly zájem o příležitost ke spolupráci na tomto projektu, se tak mohou začít poohlížet po veřejných zakázkách města Bayreuth. Kolik bude do výstavby investováno, bude zveřejněno v příštích měsících. Vzhledem k velikosti projektu lze počítat s vysokou sumou.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Mnichově (Německo). Autorka: Zuzana Zechovská, ekonomická expertka.

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály

Doporučujeme