BeiT buduje digitální platformu pro bytové domy umožňující správcovské služby 21. století

Startup BeiT je inovátor v oblasti správy budov. Jako jeden z prvních na světě buduje jednotnou softwarovou platformu pro správu bytových domů. Ta integruje řadu IoT zařízení měřících energie s datovými vstupy od dodavatelů.

Nad to startup staví správcovský informační systém a pokročilé analytické a rozúčtovací nástroje umožňující online výstupy spotřeb v korunách, v mobilní aplikaci pro koncové uživatele. Již nyní pomáhá spravovat přes 25 tisíc domovů a 400 budov.

Zdroj: czechstartups.org

Zakladatel a CEO BeiT Miro Hachlinec má již za sebou projekty v oblasti inovativních technologií, softwaru a hardwaru. Chtěl však vytvořit něco skutečně unikátního se zásadním celospolečenským dopadem. Prostor objevil ve správě budov. Tak vznikl startup BeiT a jeho produkt Bytové konto.

„Koncovým uživatelům umožníme přehled o spotřebě v reálném čase v mobilní aplikaci, aby mohli optimalizovat své výdaje na energie. Realita dneška je taková, že dostáváme vyúčtování jednou ročně, a to ještě v papírové podobě poté, co musíme sami hlásit stav měřičů. Což je velice nepraktické, protože se jedná o finanční objem ve výši zhruba 25 % z celkových výdajů domácností, který aktuálně nemůžeme nijak pravidelně sledovat či korigovat. Tento neutěšený stav jsme se rozhodli změnit. Evropská unie dospěla k podobným závěrům, a proto schválila směrnici EED, jež digitalizaci a pravidelné reporty brzy nařídí. Takže nás změna v tomto odvětví čeká, ať chceme, nebo ne,“ říká Miro Hachlinec.

Mobilní aplikace BeiT zobrazuje nejen náklady za energie a všechny služby, ale také další informace ze správy domu. Data jsou totiž napojená přímo na ERP (enterprise resource planning) systém správce. Všechny informace se tak potkávají digitálně. Společnost věří autonomním technologiím a digitálním nástrojům, které dodají správcům budov potřebnou efektivitu a moderní služby. Současně umožní obyvatelům bytů jednoduše rozhodovat o složitých situacích, které v jejich domě vznikají v průběhu celé životnosti budovy. Proto je Bytové konto jako jedno z mála řešení na trhu kompletně připravené na implementaci evropské směrnice o energetické účinnosti (EED). Ta například ukládá, že od 25. října 2020 musí být všechny nové měřiče energií vzdáleně odečitatelné. A obyvatelům se budou muset poskytovat přehledy o spotřebě vybraných energií v bytě měsíčně v korunách.

(NE)Připraveni na budoucnost

Dle dat od správcovských firem není řada správců objektů či bytových družstev, ale také dodavatelů energií připravena na digitální dobu, online reporting spotřeb energií v korunách ani moderní nástroje interakce s klientem. Proto nejsou správci dlouhodobě schopni naplňovat narůstající očekávání svých klientů a nabízet moderní služby, které již v ostatních životních situacích klienti běžně využívají. A to ani v případech, kdy jsou zákazníci ochotni si za nové služby připlatit.

Startup BeiT přináší řešení této situace. Jeho technologie jsou schopné se za použití autonomních přenosových a řídících modulů napojit na libovolné měření energií a vytvořit tím chytře řízený dům. Dokážou tak například optimalizovat a akumulovat energii na základě využití řady dat plynoucích z dodávek nebo chování spotřebitelů. Výsledkem jsou nejen moderní a transparentní služby, optimalizace energií, ale především značné úspory nákladů na straně obyvatel, domů i správců samotných. Všechny informace jsou z obrovského množství dat a pravidel poskládány do jednoduchých, srozumitelných a dostupných výstupů v mobilní aplikaci. Nad nimi pak mohou všichni zúčastnění vést moderní interakce v digitálním světě.

Covid inicioval novou certifikaci budov. Vnitřní prostředí řeší z hlediska zdraví

Mezi prvními, kdo Bytové konto zavedli, je správcovská firma SBD Praha, která patří mezi největší pražské správce nemovitostí. Ve správě má více než 300 bytových domů a 20 tisíc bytů. „Bytové konto přináší především vysokou míru automatizace a produktivity práce. Díky tomu chceme výrazně snížit náklady a současně přinášet našim klientů moderní služby, o které nás již dlouho žádali. My jsme jim ale z důvodu zastaralé technologické infrastruktury a rigidních pracovních postupů doposud nebyli schopni vyhovět,“ vysvětluje Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha.

O BeiT

BeiT je inovátor v oblasti digitalizace správy nemovitostí a distribuce energií. Využívá ty nejnovější technologie pro chytrou správu budov. Mezi ně se řadí například i využití internetu věcí (IoT). Firma vyvíjí také vlastní zařízení, datové sítě, databázové systémy, komplexní ERP (enterprise resource planning) software pro správce nemovitostí a mobilní aplikace k efektivnímu sběru a ukládání informací o nákladech budov. Má rozsáhlý tým nejen na oblast softwaru, ale i hardwaru a IoT datových sítí. Zjednodušuje práci správcům budov a koncovým zákazníkům umožňuje pravidelný živý náhled aktuálních útrat za energie a služby ve webovém prohlížeči i mobilní aplikaci. Zefektivňuje tak celý proces sledování a analýzy výdajů, administrativních a servisních úkonů a technické správy jakékoliv budovy bez ohledu na její stáří.

BeiT je od začátku roku 2021 v programu CzechStarter agentury Czechinvest. V průběhu programu získal mnoho cenných rad od zkušených mentorů. I díky tomu se BeiT zapojil také do dalších programů sesterské agentury CzechTrade, která firmě pomáhá se vstupem na zahraniční trhy a prezentacemi na odborných konferencích jako například City for the Future.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy

Doporučujeme