Bílá kniha thajského vojenského letectva a příležitosti pro české firmy

Obranná spolupráce je tradičně jednou z nosných oblastí česko-thajských vztahů, vč. ekonomických. Jedním z pilířů je přitom oblast vojenského letectví a vzdušných sil. V dané souvislosti je samozřejmě podstatné znát budoucí priority a potřeby thajské strany.

Není tajemstvím, že česká strana má zájem nejen na pokračování, ale i rozšíření a rozvoji této spolupráce. Koneckonců se jednalo také o jedny z hlavních témat oficiální návštěvy předsedy vlády A. Babiše nebo ministra obrany L. Metnara v Thajsku v lednu, resp. listopadu 2019.

Aktuální představení výhledu akvizičních a modernizačních potřeb Královského thajského letectva (RTAF) se konalo na konci února 2020 formou akce nazvané Royal Thai Air Force Symposium 2020. Akci zahájil a uvedl stálý tajemník Ministerstva obrany Thajska gen. Natt Intracharoen a hlavním vystupujícím byl vrchní velitel RTAF ACM Maanat Wongwat.

Cílem symposia bylo představení nové Bílé knihy rozvoje RTAF v příštích deseti letech (v příloze). Dokument mimo řadu plánovaných projektů podtrhuje jako aktuální prioritu koncept „Purchase and Develop“ a cíl dosáhnout až 30 % lokálního komponentu při akvizicích pro RTAF. Thajsko se tímto přístupem zařazuje mezi země, jejichž strategickým zájmem je postupné vybudování soběstačného domácího průmyslu.

Nejedná se přitom o žádnou novinku, thajská strana svou ambici posílení domácího obranného průmyslu opakovaně deklarovala, ať v obecných vládních politikách typu projektu Východního ekonomického koridoru EEC, nebo při prezentacích představitelů MO Thajska nebo jednotlivých ozbrojených složek.

Tento přístup je kompatibilní se zájmem českého obranného průmyslu, který v dlouhodobé spolupráci s thajskými partnery vidí potenciál nejen pro realizaci společných projektů zaměřených na dodávky thajským ozbrojeným silám, ale také pro další působení v rámci regionu. Na prohloubení spolupráce v obranném průmyslu byly také zaměřeny projekty ekonomické diplomacie v několika posledních letech, kdy se např. mise české delegace vedené ministrem obrany L. Metnarem na mezinárodní veletrh Defense & Security 2019 účastnilo více než dvacet firem a entit, včetně z oblasti letectví.

Kromě tradičních hrozeb a potřeb Bílá kniha oslovuje i výzvy a hrozby netradiční a nové. Mezi ně patří i využití vesmírných technologií, přičemž také zde lze najít již existující styčné body, jak ukázala návštěva thajských expertů v ČR v květnu 2019 a návazná účast České vesmírné aliance na Thailand Space Week 2019 v srpnu 2019 v Bangkoku.

Sympozia RTAF se z českých firem osobně zúčastnily společnosti Omnipol, LOM Trade Praha a VR Group, tedy firmy, které jsou dlouholetými partnery RTAF. V zastoupení byly reprezentovány také společnosti Primocco, Modelárna Liaz a URC/JISR Institute. V tomto zastoupení české společnosti reprezentovaly to nejlepší z oboru vojenského letectví, co Česká republika může nabídnout, počínaje letounem L-39 NG, dále pak pasivními sledovacími systémy, výcvikem pilotů a simulačními systémy, bezpilotními prostředky či protidronovými řešeními a ISR systémy.

Takto výrazná česká přítomnost na RTAF Symposiu 2020 jen potvrdila zájem České republiky nadále prohlubovat partnerství a spolupráci s Thajskem v oblasti vojenského letectví a obecně obranného průmyslu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko). Autor: Aleš Vytečka, zástupce velvyslance.

• Teritorium: Thajsko
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme