BIS chce proti špionáži školit i soukromé firmy. Pomůže jí MPO

Bezpečnostní informační služba (BIS) připravuje rozšíření projektu bezpečnostních školení i pro soukromé firmy. České podniky prý podceňují riziko průmyslové špionáže, kdy se zpravodajské služby cizích států snaží získat informace o jejich cenném know-how.Odborné přednášky budou mít za cíl připravit vedle zaměstnanců a představitelů státu na rizika spojená se špionáží i soukromý sektor. Pro zajištění oslovení průmyslové a podnikatelské sféry bude BIS spolupracovat s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Shodli se na tom ředitel BIS Michal Koudelka a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Prezentace zpravodajských odborníků by měla být atraktivní zejména pro společnosti, které disponují unikátními postupy, vlastními jedinečnými technologiemi nebo originálním know-how.

BIS už několik let pravidelně informuje prostřednictvím veřejných výročních zpráv, na stále se zvyšující rizika spojená se špionáží ze strany cizích mocností.

Cizí špiony zajímají i soukromé firmy

„Každý rok odhalujeme případy, kdy se zpravodajské služby cizích států snaží získat cenné informace o moderních technologiích a výrobních postupech v českých firmách,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka a dodává: „Velká část českých firem riziko průmyslové špionáže podceňuje a my jim chceme v této oblasti nabídnout pomoc.“

„Spolupráci s Bezpečnostní informační službou považuji za velmi zajímavou a užitečnou aktivitu, kterou nabídneme našim podnikatelům a firmám. Zpravodajské zkušenosti a poznatky BIS o současných metodách a způsobech špionáže mohou být velmi užitečné, a to nejen pro ochranu duševního vlastnictví v průmyslu, ale mohou firmám pomáhat například i při efektivnější ochraně obchodních zájmů,“ říká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Šéf BIS: Situace je vážná

Česká republika je z pohledu geopolitických zájmů už dlouho v hledáčku řady zahraničních zpravodajských služeb. Jejich cílem je získat informace z oblasti politiky, ekonomiky a bezpečnosti státu a zajistit si možnost ovlivňovat tyto oblasti ve prospěch svých zemí.

„Situace je poměrně vážná a současnou prevenci nepovažujeme za dostatečnou. Proto už několik let nabízíme alespoň základní proškolení významným představitelům politického života a státním zaměstnancům – tedy všem, kteří se mohou stát terčem pro cizí špionáž,“ popisuje Koudelka.

Přednášku o fungování špionáže a o tom, jak se jí bránit, dostávají vždy zejména nováčci na pozicích ministrů či poslanců, protože jsou to právě tito lidé, disponující citlivými informacemi, kteří se mohou snadno stát obětí špionážní hry.

Zájem bude velký…

Součástí každé přednášky či prezentace jsou rady, jak se exponovaní lidé mají chovat v přítomnosti neznámých osob, jak poznat nežádoucí zájem, co znamená bezpečné chování, jakými způsoby získávají cizí mocnosti informace a samozřejmě doporučení, jak se nejlépe bránit.

Školení pro bezpečnostní ředitele jednotlivých ministerstev už několik let pořádá Ministerstvo vnitra ve spolupráci s BIS a ÚZSI. Kontrarozvědka tuto praxi rozšířila na zákonné adresáty, ministry a poslance. Nově dostanou možnost získat cenné informace o světě špionáže a o formách obrany proti ní i české firmy.

„Očekáváme velký zájem, protože už máme v České republice několik případů, kdy firmy kvůli neopatrnosti a nedostatečné ostražitosti přišly o cenné know-how a technologie,“ uzavírá Michal Koudelka. Prevence má přispět k větší ochraně unikátních schopností a znalostí českých podniků a podnikatelů.

• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Design | Služby

Doporučujeme