Bohemia Sekt spustil největší lisovnu hroznů v Česku

Jednička na tuzemském trhu šumivých vín, společnost Bohemia Sekt ze Starého Plzence, razantně zvýšila své kapacity zpracování hroznů. Během letošní sklizně zahájila zkušební provoz nové lisovny v Mikulově za 200 milionů korun.Zařízení dokáže zpracovat osm milionů kilogramů hroznů za rok s možností rozšíření až na dvanáct. Bohemia Sekt kvůli němu dokáže vylisovat celkem až 18,5 milionu kilogramů hroznů za sklizeň, což znamená téměř zdvojnásobení dosavadních kapacit.

„Probíhá postupné testování technologického vybavení. Zkoušku zpracování prvních hroznů předpokládáme v úplném závěru letošní sklizně, tedy v průběhu října,“ uvedl marketingový ředitel společnosti Martin Fousek. V ostrém provozu bude zařízení až v příštím roce.

Rozměry mikulovské zpracovny s hlavní halou o rozměrech sedmdesát krát sedmdesát metrů z ní činí největší lisovnu hroznů v Česku. „Nikdo jiný tak velké zařízení nemá,“ uvedl už dříve prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Podnik návazně uzavře provoz v Dolních Dunajovicích. Kromě Mikulova tak bude dál zpracovávat hrozny ve Velkých Bílovicích a Pavlově.

Hlavním smyslem nové investice byla soběstačnost. „Dokážeme ve vlastních provozech zpracovat veškeré hrozny ze sklizně,“ uvedl ředitel společnosti Ondřej Beránek. Čtvrtinu až třetinu hroznů pro podnik dosud zpracovávali partneři.

Bohemia Sekt, který ovládá německá společnost Henkell International, dominuje českému trhu se sekty. Zabírá na něm podle vlastních údajů dvě třetiny. Loni zvýšil tržby meziročně o více než šest procent na 1,7 miliardy korun a dosáhl zisku 454 milionů korun. Dalšími významnými vinaři jsou Templářské sklepy a Moët & Chandon, jejichž tržní podíly se pohybují jen kolem pěti procent.

Vinaři odhadují, že úroda vinných hroznů bude letos nižší o dvacet až 25 procent oproti loňskému roku. Projeví se na ní působení škůdců, mezi nimiž jsou letos přemnožení hraboši, hmyz a také hejna špačků. Ta jsou podle vinařů extrémní. Naopak z pohledu kvality očekávají dobrý ročník kvůli letošnímu počasí. „Počasí příznivě působilo na vývoj cukrů, kyselin a aromatických látek, tedy všech klíčových parametrů kvality,“ uvedl Pavel Pavloušek z Mendelovy univerzity v Brně.

Převzato z webu E15.cz. Autorka: Barbora Pánková

Doporučujeme