Bosenskohercegovinský deficit v obchodu s alkoholickými nápoji

Portál e-Kapija na základě informací od Správy nepřímých daní Bosny a Hercegoviny uvedl, že země měla v roce 2022 výrazný deficit v obchodu s alkoholickými nápoji.

Hodnota jejich dovozu činila 118,5 mil. EUR, hodnota vývozu pak pouze 17,2 mil. EUR. Z Bosny a Hercegoviny se v loňském roce nejvíce vyvážely ovocné destiláty a likéry (hodnota 9,2 mil. EUR), dále pak pivo (hodnota 4 mil. EUR) a víno (3,9 mil. EUR).

Ilustrační fotografie

Nejvýznamnějšími odběrateli byly okolní země, zejména Srbsko (5,65 mil. EUR) a Chorvatsko (3,6 mil. EUR). Na třetím místě bosenského vývozu se překvapivě umístilo Slovensko, které odebralo alkoholické nápoje za 2,78 mil. EUR.

Do České republiky se pak za loňský rok vyvezlo pouze 10,5 tuny ovocného destilátu v hodnotě cca 78 tis. EUR. Naopak z České republiky se do Bosny a Hercegoviny loni vyvezly destiláty v hodnotě téměř 800 tis. EUR, tedy cca desetkrát více než činila hodnota dovozu. Kromě toho se vyvezlo také české pivo v hodnotě kolem 211 tis. EUR. To ale činí pouze 0,3 % z celkového dovozu piva do této země.

Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska slaví 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Nejvíce piva se do Bosny a Hercegoviny zatím dováží z velkých průmyslových pivovarů ze Srbska, Chorvatska a Slovinska, kde mají své provozy nadnárodní společnosti Molson Coors (Apatinska pivovara, Zagrebačka pivovara), Heineken (Zaječarska pivovara, Karlovačka pivovara, Pivovara Laško a Pivovara Union) a Carlsberg (pivovar Čelarevo, pivovar Koprivnica).

Přesto může být do budoucna pivní trh Bosny a Hercegoviny poměrně zajímavý, jelikož kromě levných průmyslových piv se i zde začínají pomalu prodávat i méně známá a dražší tzv. „craft“ piva. To by mohla být v budoucnosti příležitost zejména pro menší české pivovary, které na tomto trhu zatím nejsou přítomné.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Bosna a Hercegovina | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme