Bosna a Hercegovina láká investice do sdílených služeb

V oboru sdílených služeb mohou v Bosně a Hercegovině během příštích dvou letech vzniknout až čtyři tisíce nových pracovních míst. Asociace ABSL, sdružující poskytovatele outsourcingu, vydala předběžnou verzi první zprávy hodnotící potenciál tohoto sektoru.

Sektor sdílených podnikových služeb v Bosně a Hercegovině v současné době zaměstnává 14 300 pracovníků. Podle zprávy asociace ABSL (Association of Business Service Leaders) se toto odvětví, které se v posledních letech stalo atraktivní pro zahraniční investory přicházející do země, do roku 2022 rozroste na 18 500 zaměstnanců.

Největší část zaměstnanců tohoto sektoru, asi 6 tisíc, se zabývá službami v oblasti IT, jako je vývoj softwaru či uživatelská podpora. Postupně ale narůstá i význam dalších typů služeb, jako jsou zákaznické služby, finance a účetnictví nebo logistika a řízení dodavatelských řetězců. Tato odvětví také mají největší potenciál dalšího růstu.

Orientace na export

Odvětví sdílených služeb je primárně orientováno na export. Zahraniční investoři v Bosně a Hercegovině zřizují centra sdílených služeb, která obsluhují klienty v zahraničí, zejména v západní Evropě (65 %). Velká část služeb směřuje také do skandinávských zemí (20 %), kde žijí velké komunity bosenských krajanů, a do Spojených států (10 %).

Podle zprávy ABSL mohou zahraniční investoři v tomto sektoru těžit zejména z dostupnosti lidského kapitálu. Bosna a Hercegovina má mnoho mladých lidí s vysokým stupněm vzdělání a často dobrými jazykovými znalostmi, pro které zatím není dostatek pracovních příležitostí. Výhodou je také dostatečně silná digitální infrastruktura, stabilní energetická infrastruktura, nízké daňové zatížení a stabilní měna, která je navázána pevným kurzem na euro.

Potřeba zlepšit podnikatelské prostředí

Zároveň je třeba dodat, že pro úspěšný rozvoj sektoru bude důležité, aby Bosna a Hercegovina zlepšila své podnikatelské prostředí, například co se týče modernizace pracovního práva, doplnění legislativy v oblastech jako ochrana osobních údajů, snížení byrokratické zátěže či větší orientace vzdělávacího systému na trh práce.

Asociace ABSL působí napříč střední Evropou včetně České republiky. Její odnož v Bosně a Hercegovině byla založena v 2019. Zprávu, jejíž plná verze se očekává na podzim, vydává v letošním roce poprvé. Jedním ze zakládajících členů ABSL v Bosně a Hercegovině je místní dceřiná firma české společnosti Storsen. V Bosně a Hercegovině poskytuje Storsen outsourcingové služby v oblasti lidských zdrojů, účetnictví, PR a informačních technologií.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Sarajevu (Bosna a Hercegovina). Autor: Ondřej Picka, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Bosna a Hercegovina
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme