Brazílie spustila pilotní test digitálního realu

Digitální měna CBDC (Central Banks Digital Currencies, neboli digitální měny centrálních bank) je oficiální platební měnou již v 11 zemích. V Brazílii by měla být pro veřejnost funkční na přelomu roku 2024/2025.

Oproti kryptoměnám je digitální měna vydávána a kontrolována národním měnovým orgánem, je směnitelná za jiné formy peněz (hotovost, bankovní depozita) v poměru jedna ku jedné, slibuje rychlejší a jednodušší mezinárodní platby a nepřetržitou dostupnost.

Ilustrační fotografie

Brazílie patří dnes k 30 zemím, jež spustily zkušební verzi, která se prozatím odehrává pouze v simulovaném prostředí, bez reálných transakcí či hodnot. Dle dat zveřejněných začátkem letošního června brazilskou centrální bankou vzroste letos ekonomika z finančního trhu z 1,26 na 1,68 %. Pro příští rok se odhaduje růst HDP o 1,28 %, v roce 2022 vykazoval 9,9 bilionu BRL.

V závislosti na tom, kdy v roce 2024 bude Real Digital spuštěn, může tak být na několik měsíců brazilská ekonomika tou největší na světě, která úspěšně zavede digitální verzi své měny. Prvním zdárným příkladem uvedení digitální měny do praxe jsou Bahamy. Jelikož jsou Bahamy souostrovím o více než 700 ostrovech, přesun fyzických peněz je tak velmi drahý. S testováním se začalo v roce 2019, o rok později byl „Sand Dollar“ plně implementován a těší se velkému úspěchu.

ExportMag.cz: Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů

Aktuálně jsou v zemi fyzicky v oběhu pouze 3 % místní měny. Vše ostatní se sjednává a vyměňuje digitálně v rámci bankovního systému, od debetních a kreditních karet, přes elektronické převody až po platební systém okamžitých plateb tzv. PIX, který funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Právě PIX způsobil v zemi drastický pokles oběhu fyzických peněz, od jeho zavedení v roce 2020 se digitální transakce na hlavu téměř zdvojnásobily a kleslo používání fyzických peněz.

Dle údajů zveřejněných brazilskou asociací společností působících v oblasti kreditních karet a služeb Abecs (Associação Brasileira das Empresas de Cartões de Crédito e Serviços) vzrostly nákupy provedené kreditními, debetními a předplacenými kartami v roce 2022 o 20 %, odpovídající celkem 827 miliardám BRL v daném období.

Most Estaiada v Sao Paulu, Brazílie
Ilustrační fotografie

Podle ekonoma brazilské centrální banky Fábia Araúja lze digitální měnu efektivně začlenit do tzv. IoT (Internet of Things) a využít i v rámci tzv. chytrých kontraktů, kdy se platby mohou automatizovat na základě toho, co bylo stranami dohodnuto. Tyto smlouvy mohou být využity i k vyplácení mezd, pracovních příkazů a častým nákupům.

Jako další výhodu zmiňuje i silnější kontrolní mechanismus a boj proti finančním podvodům a dalším typům zločinů, jako je nelegální obchod se zbraněmi, drogami či dokonce terorismus. Manipulace s velkými částkami by totiž měla probíhat především prostřednictvím digitální měny, která je na rozdíl od fyzických peněz plně dohledatelná.

Konec testování digitální měny je plánován v Brazílii na březen 2024. Nový platební systém otevře řadu nových exportních příležitostí i pro české firmy. Zejména společnosti z IT oblasti, vývojáři aplikací digitálních peněženek, bezpečnostních systémů a softwaru pro chytré kontrakty budou mít na brazilském trhu zajímavé vývojové a investiční nabídky na spolupráci.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sao Paulu (Brazílie). Zdroje: exame.com, gizmodo.uol.com.br, g1.globo.com, infomoney.com.br.

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme