Brazílie: V zemi pralesů roste nová ekonomická velmoc

Brazilská ekonomika sice nestoupá nijak závratným tempem, země přesto patří k nejperspektivnějším oblastem pro světové investice. Navíc tam k perspektivním patří obory, v nichž podniká řada významných českých firem. Například doprava, výstavba komunikací, bytová výstavba a rozvoj energetiky.Co je Brazílie? Většině se asi vybaví mizející deštné pralesy, karnevaly a fotbal. Jenže to zdaleka není vše. Za turistickou a sportovní nálepkou země s více než 202 miliony obyvatel totiž stojí jedna z významných ekonomik současnosti a hospodářská velmoc blízké budoucnosti.

Již dnes je Brazílie velmocí v produkci některých zemědělských komodit. Od cukru přes biolíh, pomerančovou šťávu, sójové boby až po drůbeží či hovězí maso.  Díky společnosti Embraer je třetím největším výrobcem letadel na světě.

Brazílie vytváří 7. největší hrubý domácí produkt na světě v objemu 2,5 bilionu dolarů. Její největší město São Paulo je s 11,3 milliony obyvatel lidnatější než celá Česká republika, celkem sedmnáct brazilských měst má více než milion obyvatel. V průniku zemí s největším územím, počtem obyvatel a HDP je ve světovém porovnání před Brazílií pouze Čína a USA.

Brazílie je mezi nejlepšími v zahraničních investicích

Brazílie, Rio, favelas„V loňském roce byla Brazílie čtvrtá na světě v objemu přímých zahraničních investic po USA, Číně a Hong-Kongu,“ říká George Monteiro Prata, brazilský velvyslanec v České republice. Země se může pochlubit průměrným růstem HDP ve výši 3,8 procenta v průběhu posledních deseti let. I když i v její ekonomice se projevily dopady světové krize, loni zpomalil brazilský růst na 2,3 procenta. Je to však stále výrazně více, než průměr zemí Evropské unie.

Moderně působí struktura brazilské ekonomiky, kde zaujímají služby 68procentní podíl na HDP, průmysl 26 procent a zemědělství 6 procent. Poměrně nízká je rovněž nezaměstnanost, pohybuje se okolo 5 procent. V průběhu posledních dvaceti let se dostalo třicet milionů obyvatel země z pásma chudoby a za posledních deset let vzniklo v Brazílii 65 milionů nových bankovních kont.

Proč by měly české firmy investovat v Brazílii? „Brazílie je branou do Jižní Ameriky s dobrým spojením do všech jihoamerických metropolí,“ doplňuje George Monteiro Prata. Země stále posiluje svoji konkurenceschopnost, dlouhodobě klesají výrobní náklady a roste produktivita práce.

Díky státnímu programu modernizace země patří k perspektivním oborům například doprava, výstavba komunikací, bytová výstavba a rozvoj energetiky. Tedy obory, v nichž podniká řada významných českých firem.

V zahraničním obchodě vede Evropa

Vzhledem k celkové velikosti brazilské ekonomiky je zahraniční obchod země relativně malý, podílí se na HDP jen 20 procenty. Pozitivní je diverzifikace obchodu na různé regiony. Největším obchodním partnerem Brazilců je Evropská unie s 20 procenty, následuje Čína se 17 procenty, USA s 11 procenty a země jihoamerického sdružení Mercosur s 10 procenty.

Vzájemná obchodní výměna s Českou republikou se pohybuje kolem 900 milionů dolarů ročně. Do České republiky vloni Brazílie vyvezla zboží v hodnotě 281,7 milionu dolarů. Největší podíl na něm mělo drůbeží maso, léky obsahující inzulín, nepražená káva, tabák a tabákové výrobky. Z České republiky dovezla Brazílie loni zboží v hodnotě 426,1 milionu dolarů.

Českému vývozu do Brazílie dominují kapalinová čerpadla, tříkolky a koloběžky, šlapací auta, součásti pro motory, díly a příslušenství pro motorová vozidla, zapalovací kabely a další elektroinstalace pro automobily. Celkově Brazílie dováží především strojní zařízení, elektrické a dopravní zařízení, chemické produkty a ropné produkty. Největším importérem do země je Čína (15,6 %),USA (15,1 %), Argentina (6,9 %) a Německo (6,3 %).

Protesty ukazují růst problémů

Ekonomický výhled Brazílie ovšem není tak růžový, jako například u dalších zemí Jižní Ameriky. Agentura Moody‘s přidělila zemi rating Baa2 a očekává negativní vývoj, agentura S&P ohodnotila zemi ratingem  BBB- a předpokládá stabilní výhled.

V zemi se dlouhodobě projevuje sociální napětí, které vyvrcholilo v letech 2013 a 2014 masovými protesty v ulicích brazilských měst, které si vyžádaly několik mrtvých. Největší protesty se odehrávaly nejen v nejlidnatějších městech Sao Paulo a Rio de Janeiro, ale také ve Fortaleza, Belo Horizonte a dalších městech.

V rámci protestů lidé požadovali především zvýšení vládních výdajů na sociální oblast namísto investic do pořádání velkých sportovních akcí. Protesty vyvolaly především rostoucí ceny veřejné dopravy a hrozivá situace ve zdravotnictví a ve školství.

Dalibor Dostál

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme