Brazílie vypracovala plán na podporu zemědělství

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva představil v červnu 2023 plán podpory národní zemědělské produkce v celkové výši 364,22 mld. BRL.

Prostředky mohou být využity na marketing, investice a úvěry, které budou moci čerpat převážně producenti v oblasti udržitelné zemědělské výroby. Plán na podporu ekologicky citlivého zemědělství představuje obchodní příležitost i pro české firmy, které nabízejí ekologická řešení pro výrobu s nízkými emisemi skleníkových plynů, biohnojiva, či úpravu půdy pomocí mineralizace a fosforylace.

Ilustrační fotografie

Brazílie je největším světovým vývozcem sóji, letos se odhaduje export na rekordních 93,7 milionu tun, může za to kromě vysoké poptávky Číny i převzetí některých argentinských objednávek. Nicméně právě zemědělství a nedostatek půdy je zodpovědné za odlesňování Amazonského pralesa, jež stálo dlouho v cestě mj. i uzavření Obchodní dohody mezi EU a Mercosurem. I to by měl nový plán, zvýhodňující ekologicky udržitelné výrobní procesy, zlepšit.

ExportMag.cz: Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Program Plano Safra 2023/2024 vešel v platnost v červenci a prostředky bude možné čerpat do června 2024. Částka byla oproti loňskému navýšena o 27 %. Finance jsou určeny na úvěr pro producenty, jež jsou zařazeni do tzv. Národního programu podpory středních venkovských producentů (Pronamp), ale i další. Plán snižuje úrokové sazby pro venkovské producenty, kteří přijmou ekologicky udržitelnější zemědělské postupy, obnoví pastviny, či ocení výrobce, kteří jsou součástí Národního registru životního prostředí na venkově (CAR).

Ministr Fernando Haddad si od plánu slibuje ekonomický růst a menší negativní dopad zemědělství na životní prostředí. Účast v programu potvrdila již brazilská banka Banco do Brasil s částkou 240 mld. BRL, Národní banka pro hospodářský a sociální rozvoj (BNDES) poskytne úvěry ve výši 38,4 mld. BRL. Zapojit se mohou i soukromé banky, vláda v současné době vybírá ty, které budou moci operovat s přiděleným rozpočtem.

Vládní plán na podporu udržitelného zemědělství může být obchodní příležitostí i pro české firmy, které nabízejí ekologická řešení omezující dopad na životní prostředí, ať už alternativní nízkoemisní výrobou, biohnojivy, či úpravou půdy pomocí mineralizace a fosforylace.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sao Paulu (Brazílie). Autorka: Caroline Klauszová.

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice | Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme