Do přechodu k výrobě elektromobilů bylo v rozpočtu alokováno v přepočtu zhruba 60 miliard korun. Cílem pomoci je modernizace výroby a podpora výzkumných a vývojových center. Přechod na elektromobilitu, investice do udržitelných technologií a potřeba modernizace dodavatelských řetězců tak vytváří nové příležitosti pro česká výzkumná pracoviště a firmy nabízející inovativní řešení, kvalitu a konkurenceschopné ceny.
Britská vláda plánuje do roku 2030 ukončit prodej nových vozů se spalovacími motory. Tento krok vytváří poptávku nejen po bateriích, ale také po elektrických komponentech a infrastruktuře pro nabíjení. České firmy bateriových komponentů zde mají jedinečnou příležitost vstoupit na britský trh jako důležití dodavatelé.
ExportMag.cz: Startupy v USA? To není jen Silicon Valley
Možností, jak oslovit britské firmy, je zúčastnit se některého z veletrhů plánovaných na rok 2025. Z významnějších se jedná o Automechanika Birmingham ve dnech 3. až 5. června 2025, kde je možné se zúčastnit akce pořádané SMMT (The Society of Motor Manufacturers and Traders – obdoba českého Sdružení automobilového průmyslu) Meet the Buyer dne 4. června 2025. Na podzim pak proběhne veletrh CENEX Expo 2025.
Investice do nových technologií a výzkumu
Britské automobilky jako Jaguar Land Rover nebo Aston Martin, ale i další zahraniční společnosti vyrábějící automobily ve Spojeném království, investují do vývoje nových technologií, například autonomních vozidel a vodíkových technologií. České výzkumné subjekty a firmy, které se zabývají vývojem senzorů pro autonomní řízení, pokročilých materiálů, ale také například výzkumem umělé inteligence pro použití v dopravních aplikacích, mohou těžit z partnerství s britskými výzkumnými subjekty a firmami.
Pro společné vývojové iniciativy je přitom možné využívat granty a vybrané programy Evropské unie, které jsou díky dohodám o spolupráci dostupné i pro Spojené království. Jedná se zejména o Horizon Europe, který nabízí financování pro projekty v oblasti klimaticky neutrální mobility a digitalizace průmyslu.
Dále pak Alternative Fuels Infrastructure Facility podporující rozvoj infrastruktury pro alternativní paliva, například dobíjecí stanice pro elektromobily a vodíkové čerpací stanice, a Just Transition in the Car Industry zaměřený na spravedlivou transformaci automobilového průmyslu v zemích střední a východní Evropy. V případě zájmu o navázání spolupráce je Velvyslanectví ČR v Londýně připraveno pomoci při vyhledávání vhodných partnerů.
Spojené království zůstává jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů Česka. Český automobilový průmysl má díky dlouhodobým úspěchům Škoda Auto ve Spojeném království velmi dobré jméno. Přechod britského automobilového průmyslu na udržitelnější modely výroby a poptávka po inovacích tak představují velkou šanci, jak české firmy mohou posílit svou pozici v zahraničí.