Británie postaví desítky nových nemocnic, mimo jiné pro ženy a děti v Cornwallu

Nemocnice Women and Children’s Hospital, která se bude nacházet v nemocničním areál Royal Cornwall Hospital v anglickém městě Truro, je příležitostí pro české firmy, které by měly zájem podílet se na její výstavbě.

Samotné stavební práce započnou v roce 2025 a dodavatelský řetězec bude koordinovat společnost BAM, která byla nyní vybrána jako hlavní dodavatel projektu. Výstavba nemocnice je součástí vládního programu na výstavbu celkem 48 nových nemocnic.

Ilustrační fotografie

Nová nemocnice bude poskytovat veškeré služby pro ženy a děti pod jednou střechou od porodnických a gynekologických služeb, až po mateřskou, novorozeneckou a dětskou péči. Areál o rozloze 24 500 m² bude vybaven moderními porodními sály, novorozeneckou intenzivní péčí a speciálními sály pro gynekologickou chirurgii, přičemž k dispozici bude také pediatrická jednotka pro děti, které vyžadují naléhavou ambulantní péči. V neposlední řadě poskytne tato nová budova hlavní vchod pro celou nemocnici, ve kterém se bude nacházet lékárna, kavárna a další zařízení.

Počáteční fáze stavby zahrnují demolici šesti opuštěných budov a přemístění parkoviště pro pacienty a návštěvníky, aby došlo k vytvoření dostatečného prostoru pro stavební práce, které budou následně probíhat po dobu 6 let. Stávající areál byl vystavěn před 50 lety. Očekává se, že hlavní práce na nové výstavbě započnou v roce 2025 a projekt bude dokončen v roce 2028.

Ambiciózní vládní program

Stavba nemocnice je součástí vládního programu New Hospital Programme, který v roce 2020 představily ministerstvo zdravotnictví (Department of Health and Social Care) a britská zdravotní služba (National Health Service) s rozpočtem 3,7 miliardy liber. Cílem tohoto programu je vybudovat 48 nových nemocnic po celé Anglii do roku 2030, přičemž důraz je kladen na stavbu moderních, inteligentních a ekologických budov, které poskytují vysoce kvalitní a udržitelnou péči.

Mezi nemocnice zapojené do tohoto programu patří například nemocnice v Leedsu, North Manchester General Hospital či právě Royal Cornwall Hospital. Program se výrazně opožďuje kvůli stoupajícím nákladům – cenovka nemocnice v Cornwallu se za tři roky vyšplhala na 291 milionů GBP oproti 100 milionům GBP v roce 2020.

Velvyslanectví ČR v Londýně projekty výstavby či rekonstrukce nemocnic v programu monitoruje. Je možné se do dodavatelského řetězce přihlásit, zároveň žádá firmy, které mají o účast na projektu zájem, aby kontaktovali ekonomickou diplomatku Michaelu Chrtovou, e-mail michaela_chrtova@mzv.cz. Případně mohou kontaktovat také přímo firmu BAM.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie). Autorky: Kateřina Zýková, stážistka, Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme