Britská královská rodina koupila akumulátor energie od moravské firmy

Společnost FitCraft Energy z Valašského Meziříčí dokáže uskladnit elektrickou energii k pozdějšímu využití. SaveBoxy vyváží do Velké Británie, Nepálu nebo Peru.Současným trendem je vyrobenou elektrickou energii uložit do nějakého „skladu“ neboli schovat na později, až bude potřeba. České firmě FitCraft Energy se podařilo vyvinout akumulátorové jednotky SaveBox, které tuto možnost nabízejí.

„Původně jsme se zabývali solární energií a v roce 2010 jsme narazili na problém, že je třeba elektřinu někam hromadit,“ uvádí Martin Dorazil, spolumajitel a vývojář společnosti FitCraft Energy. Důvodem tohoto, podle Dorazila logického kroku byl fakt, že cena vykupované elektřiny je nižší než nakupované. Takže majitelé fotovoltaických článků na střechách svých domů si chtějí svou elektřinu schovat takzvaně na potom, když už slunce nesvítí.

„Vadilo nám, že fotovoltaické panely nedokážou uchovat energii pro budoucí spotřebu. Proto jsme se vrhli do segmentu velkokapacitních baterií, které můžete nabíjet zadarmo ze slunce, vody, větru či hybridně pomocí agregátorů nebo přímo ze sítě,“ říká Dorazil. Takže akumulační jednotka SaveBox slouží jednak jako úložiště elektrické energie, ale také jako mobilní akumulátorový zdroj.

„Zajímavější jsou pro nás místa, kde elektřina není vůbec, je špatně dostupná nebo má nízkou kvalitu. Pak je potřeba kombinovat několik zdrojů.“

Tři měsíce boxy poháněly mobilní městečko

Zatímco o SaveBoxy pro rodinné domy (SaveBox Home) je největší zájem v tuzemsku, tak větší mobilní akumulátorové zdroje (SaveBox Industry) našly odbyt v zahraničí, především na Slovensku a ve Velké Británii.

„Našimi hlavními zákazníky pro SaveBox Industry jsou Angličané. Ve Velké Británii jsou totiž stavby z 90 procent poháněné dieselagregáty. Kvůli předpisům je tam velmi složité vyřídit dočasnou elektrickou přípojku, takže dokud dům nestojí, respektive není zkolaudován, není tam elektřina,“ popisuje britský trh Dorazil. Proto dodává akumulátory retailovým společnostem, které je dál půjčují především stavebním firmám. Ty si je pronajímají podle potřeby tam, kde právě působí.

„Stavební firmy provozují obrovské množství agregátů, které pohánějí naftou. A právě v kombinaci se SaveBoxem dokážou významně optimalizovat provoz dieselagregátu,“ uvádí a dodává, že agregáty nemusí běžet nepřetržitě, neznečisťují životní prostředí, ale jimi vyrobenou elektřinu lze uchovat a využívat podle potřeby.

Příkladem takového využití bylo třeba mobilní městečko postavené z kontejnerů na nevyužívané letištní ploše ve Velké Británii. V mobilních buňkách bydlelo odhadem tak 500 zaměstnanců stavební firmy, která budovala tunel pro železnici. A díky čtyřem SaveBoxům v kombinaci se sluneční elektrárnou a elektrocentrálou mělo městečko dostatek energie. „Asi tři měsíce jsme to městečko poháněli,“ tvrdí Dorazil s tím, že toto je příklad nejzajímavějšího segmentu britského trhu pro jeho firmu.

Princ Harry předal akumulátory v Nepálu

Kontakty české společnosti na britské firmy zajišťují dva angličtí kolegové, s nimiž se majitelé FitCraft Energy seznámili při svých fotovoltaických začátcích. Jednatelé Miroslav Šafář a Martin Dorazil totiž původně začínali jako výrobci slunečních kolektorů a budovatelé velkých fotovoltaických parků.

„V Británii jsme dělali tři velké parky a spolupracovali s firmou Zed Energy, v níž oba pracují. Od té doby spolupracujeme a oni nás na tamním trhu zastupují, zprostředkovávají nám byznys,“ vysvětluje Dorazil.

Společnost FitCraft Energy s ročním obratem kolem 50milionů korun zaměstnává 15 lidí.

Je to příklad osobních kontaktů, které se rozrostly v perspektivní export. „Hodláme ve spolupráci dál pokračovat, protože z Velké Británie je dobrý dosah kamkoli do světa. Je pro nás takovým odrazovým můstkem,“ míní jednatel FitCraft Energy s tím, že Spojené království je obecně zajímavější než Česko třeba i pro lidi z Peru nebo Nepálu.

Tím se Dorazil dostává k nejvzdálenějším realizacím, které se moravské firmě povedly. A opět nebýt partnerů ve Velké Británii, tak se zřejmě k těmto kontraktům ani nedostali. To jeden z nich navrhl britské královské rodině, která se rozhodla pomoci lidem postiženým zemětřesením v Nepálu, aby jim dala elektřinu, respektive aby koupila český akumulátor.

„Britská královská rodina publikovala i oficiální video, na kterém princ Harry manipuluje s naším SaveBoxem, předává jej přímo na místě v Nepálu. Napájen fotovoltaikou poskytuje elektrickou energii lidem, kteří ji opravdu potřebují,“ vysvětluje Dorazil a dodává, že projekt probíhá ve spolupráci s Your Power UK a Zed Energy.

FitCraft Energy

Firma sídlí ve Valašském Meziříčí a specializuje se na uskladňování elektrické energie v zařízeních nazvaných SaveBox. Tyto akumulační jednotky slouží jednak jako úložiště elektrické energie, ale také jako mobilní akumulátorový zdroj a jsou vyráběny ve třech skupinách. SaveBox Home je určený pro instalaci v rodinných domech. SaveBox Industry se instaluje v bytových domech, hotelích nebo jej používají firmy v místech, kde není možnost připojení k síti. Ze SaveBox City lze sestavit velké komplexní energetické soustavy, které mohou fungovat třeba na odloučeném ostrově.

Zásoba energie v SaveBoxech se podle velikosti pohybuje od 7,5 kWh až po 67,5 kWh. Cenové rozpětí je 150 tisíc až dva miliony korun. Akumulační jednotky pro rodinné domy dodává firma hlavně na tuzemský trh, větší SaveBoxy se jí daří exportovat především na Slovensko a do Velké Británie, ale i do Nepálu a Peru. Majiteli a zakladateli FitCraft Energy jsou polovičním podílem Miroslav Šafář a Martin Dorazil, kteří společnost založili v roce 2010. Akumulační jednotky vyvíjejí, výrobu i instalaci přenechávají specializovaným firmám.

České úložiště elektřiny znají i v Peru

Jedna vzorová jednotka z moravské firmy se dostala opět přes anglického partnera dokonce až do Peru. Tamní britský ambasador zorganizoval v Peru při jakési energetické akci prezentaci SaveBoxu na své zahradě. Poté putoval „sklad elektřiny“ z Limy do horské vesničky, která leží asi 3,5 tisíce metrů nad mořem, kam samozřejmě elektrické dráty nevedou.

„Po úspěšných zkouškách v tak složitém terénu si firma z Limy, která se zabývá fotovoltaikou, SaveBox vzala opět k sobě a nabízí ho na tamním trhu,“ přibližuje Dorazil peruánský kontrakt.

Jak Nepál, tak Peru jsou pro českou firmu velice vzdálené a neznámé trhy. Ovšem na druhé straně jsou to země, kam jejich výrobky perfektně padnou. Hledat odbyt v zapadlých lokalitách, kde není elektřina, ale není jednoduché. „Proto jsou pro nás britští partneři důležití,“ míní jednatel Dorazil.

A protože si FitCraft Energy uvědomuje důležitost a perspektivu britského trhu, přijala nabídku agentury CzechTrade zúčastnit se energetického veletrhu ve Skotsku. Z letošní prezentace si zástupci moravské společnosti přivezli zajímavé kontakty, na kterých aktuálně pracují.

„Byla to dobře zvolená výstava zaměřená na obnovitelné zdroje. Ve Skotsku jsme zaznamenali zájem o SaveBoxy od stavebních firem, které se specializují na rodinné domy. Kdo si instaluje sluneční kolektory, ten už začíná dělat další krok, chce si uložit vyprodukovanou energii,“ uvádí Dorazil. Na otázku, zda se neobává brexitu, při takto rozbíhajícím se byznysu ve Velké Británii, míní, že samozřejmě může dojít k obchodním změnám. O to důležitější je se na trhu etablovat.

Moravští exportéři i tak dál počítají, že jejich vývoz bude spojený hlavně s Velkou Británií. „Nikdo netuší, zda se země začne uzavírat a nebude na trh pouštět evropskou konkurenci, o to rozumnější je tam být už nyní.“

V horských oblastech už se „nekouří“

Mnohem bližším trhem, kde se firmě z Valašského Meziříčí také daří, je Slovensko. I když zatím ne tak výrazně jako ve Velké Británii, přesto existují ve Vysokých Tatrách tři ubytovací zařízení, která SaveBoxy používají. Jde o Téryho a Zbojnickou chatu a Chatu pri Zelenom plese. Akumulační jednotky fungují v těchto rekreačních zařízeních už minimálně třetím rokem. Dříve tam nepřetržitě „kouřily“ dieselagregáty, denně spalovaly naftu, aby vyrobily elektřinu v čistém horském prostředí.

Navíc na této chatě ležící ve výšce 1550 metrů udělali i další krok. Majitel zprovoznil vodní turbínu, která po připojení k SaveBoxu naspoří tolik energie, že dieselagregáty bude využívat jen v době, kdy bude sucho. 

Martin Dorazil (50)

Spolumajitel a jednatel společnosti FitCraft Energy, ve které se věnuje především vývoji. Po absolvování středoškolského elektrotechnického vzdělání pracoval ve Vojenském opravárenském podniku na vývoji speciální techniky, zaměřil se na elektroniku a elektrotechniku. Ve svých 30 letech začal soukromě podnikat, hlavním důvodem byla šance dostat se k technologiím, které ho zajímají.

Na byznysu se mu líbí především to, že si může sám určovat, jakým směrem se vydá a čím se bude zabývat. Ve firmě kolem sebe vytvořil tým pracovníků, které stejně jako jeho baví vymýšlet nové věci. Prvotní motivací těchto vývojářů prý nejsou peníze, ale zajímavá a tvůrčí práce. Na novém produktu dělají bez ohledu na čas tak dlouho, dokud nesplňuje jejich představy. Pokud zbývá Dorazilovi čas, věnuje se zvučení kapel.


Převzato z časopisu Český exportér, přílohy Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade. Autor článku: Marcela Honsová. Foto: Lukáš Bíba.

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme