Britští farmáři mají plán: jezte maso, elektrárnám dodáme čisté palivo a uhlík uložíme do země

Zemědělství je významným producentem skleníkových plynů. Pod palbou je zejména produkce masa, největší uhlíkovou stopu má jehněčí, následované hovězím. Svaz farmářů v Anglii a Walesu NFU představil strategii do roku 2040, jak chovat skot a přitom být klimaticky neutrální.Podle plánu se 75 procent emisí produkovaných zemědělstvím vykompenzuje pěstováním biomasy pro elektrárny, CO2 se bude ukládat pod zem. Nové technologie by pak měly snížit produkci plynů v živočišné produkci. Asociace farmářů National Farmers´ Union (NFU), jež zastupuje zemědělce z Anglie a Walesu, tak představila plán, jak výrazně omezit skleníkové plyny a přitom zachovat chovy skotu.

Tři čtvrtiny zemědělských emisí lze vykompenzovat tím, že se budou pěstovat plodiny – například traviny nebo vrby – jež mohou sloužit jako palivo pro elektrárny. Vzniklý oxid uhličitý by byl zachycován a ukládán pod zem. To by umožnilo, že se nemusí snižovat produkce hovězího masa ani ve velké míře zalesňovat zemědělské plochy. V celé Velké Británii přitom zemědělství způsobuje 10 procent produkce skleníkových plynů.

Součástí strategie má být i zavádění nových technologií pro snižování emisí v živočišné výrobě. Například doplňků krmiva, jež omezí množství metanu vznikajícího v trávicím skotu.

Prezidentka NFU Minette Battersová připustila, že splnění cíle bude obtížné, ale je nutným předpokladem pro to, aby se zamezilo klimatickým změnám. „Jsme svědky častějšího extrémního počasí a jsme tím zasaženi více než kdokoliv jiný,“ zdůraznila. Například jarní ječmen kvůli loňskému suchu odumíral zemědělcům před očima.

Organizace přitom zdůraznila, že není potřeba snižovat produkci hovězího masa. „Usilujeme o to, abychom vyráběli nejekologičtější potraviny na světě. Uhlíková stopa produkce červeného masa je v Británii jen na 40 procentech celosvětového průměru,“ argumentuje farmářka.

Vědci doporučují, aby lidé jedli co nejméně červeného masa, a snížili tím dopady globálního oteplování. V západních zemích by to mělo být pouhých 10 procent současné konzumace masa.

„Neplánujeme žádné škrty. Můžeme klimatických cílů dosáhnout i bez omezení současné produkce masa,“ zdůraznila šéfka NFU. Farmáři by měli například zdvojnásobit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Organizace Přátelé Země není plánem farmářů nadšená. Guy Shrubsole tvrdí, že lidé by měli jíst méně masa a vybírat si kvalitnější. Rozhodně nekupovat maso z velkochovů. Snížení živočišné produkce by zemědělcům umožnilo vysazovat na polích a pastvinách stromy, které pohlcují více oxidů uhlíku. Ve Spojeném království od některých ekologických sdružení zaznívá požadavek obnovit divokou přírodu na čtvrtině rozlohy ostrovů.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme