Britští zemědělci protestují proti dědické dani z farem

V centru Londýna se dne 19. listopadu 2024 sešlo více než deset tisíc britských farmářů, aby protestovali proti 20% dědické dani pro farmy s hodnotou vyšší než jeden milion liber.

Zavedení této dědické daně v současné době rezonuje zemědělskými kruhy. Protestní akci zorganizoval Národní svaz zemědělců, podle jehož zástupců by daň vytvořila další tlak na zemědělce, kteří procházeli v minulých letech obtížným obdobím, a dotkla by se více než 70 000 farem.

Ilustrační fotografie

Na druhou stranu britský ministr zemědělství v reakci na protesty uvedl, že tato daň by se ve skutečnosti dotkla pouze 500 ze 210 000 farem v Británii a že se britští zemědělci pravděpodobně mýlí. Zároveň doplnil, že nová britská vláda se snaží zvýšit příjmy státního rozpočtu, protože je potřeba řešit financování schodku 22 miliard liber, který nová vláda „zdědila“ po vládě minulé.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

K této otázce se vyjádřil také britský premiér Sir Keir Starmer, který se účastní summitu G20 v Brazílii. Řekl, že chápe obavy zemědělců a chce je podpořit. Na otázku, zda britská vláda změní daňové návrhy, odpověděl: „Je pro mě velmi důležité, abychom stále zdůrazňovali, že se jedná pouze o farmy a majetek nad 3 miliony liber.“ Dále uvedl, že drtivá většina farem nebude dotčena.

Autor: Paul Wilkins, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně.
Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod | Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme