Kromě instalace kontejnerů a předávání know-how Češi v Sarajevském kantonu také spustili osvětovou kampaň. Cílem bylo zavedení efektivního systému separace odpadu v Kantonu Sarajevo, zvýšení povědomí obyvatel o důležitosti třídění a vytvoření základů pro dlouhodobě udržitelný přístup k nakládání s odpady.
Na realizaci se podílely společnost Dekonta, nezisková organizace Člověk v tísni, přidali se i další experti z Česka. Projekt zahrnoval instalaci více než 275 zelených ekoostrovů (souborů kontejnerů) na tříděný odpad, které slouží téměř půl milionu obyvatel, a distribuci 770 kontejnerů, 4 800 košů a 1 848 kompostérů pro domácnosti.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Nedílnou součásti projektu bylo i vytvoření a realizace osvětové kampaně „Buď srdcař, třiď odpad“, která motivovala občany k aktivní účasti, stejně jako pořádání recyklačních soutěží pro žáky základních škol a tvorbu vzdělávacích videí vysvětlujících správné nakládání s odpady.
Sběrná místa i komunitní dvory
Během několika let se podařilo zavést moderní sběrná místa pro separovaný odpad – kontejnery na papír, plast, sklo a bioodpad se staly součástí městského prostoru. Byla zavedena pilotní sběrná místa ve vybraných částech Sarajeva a podpořen vznik prvních komunitních sběrných dvorů.
Projekt přispěl k výraznému zlepšení povědomí obyvatel o důležitosti třídění odpadu a ochraně životního prostředí. Po formálním ukončení z české strany zůstala většina zavedených mechanismů zachována. Společnost Reflex Zlín dodala v minulosti podzemní kontejnery na plast, sklo, směsný odpad a papír. Úkolem zůstává rozšiřovat povědomí místních občanů o potřebě třídit odpad, zajišťovat si financování u lokální samosprávy a zapojení dalších částí Sarajeva a měst v Bosně a Hercegovině do této iniciativy.
Úspěchy dosažené v rámci rozvojové spolupráce a dodávek českých firem ukázaly, že Česko umí předat své know-how. Třídění odpadu v Sarajevu tak zůstává nejen příběhem o úspěchu mezinárodní spolupráce, ale i výzvou pro budoucnost. Česká podpora v zahraničí ukazuje, že i finančně méně nákladné projekty mohou přinést velké změny, které jsou ve společnosti vidět.