Bude mít ekonomický růst Austrálie trvalejší podobu?

Austrálie se z období pandemie covidu-19 hospodářsky zotavila poměrně dobře. Ekonomika v roce 2021 vzrostla o úctyhodných 4,2 %.

První čtvrtletí tohoto roku zaznamenává ještě růst meziročně o 3,3 %, ale začínají se projevovat ekonomické charakteristiky, které působí na zpomalení dynamiky růstu. Tím je především poměrně rychlý růst úrokové míry a nárůst inflace a s tím související pokles spotřebitelské poptávky domácností.

Ilustrační fotografie

Austrálie je 13. největší ekonomikou ve světě. Během pandemie v roce 2020 v důsledku omezení v hospodářství i restrikcí v turistice a mezinárodním školství došlo k významnému propadu HDP o 2,2 % při současném nárůstu nezaměstnanosti na rekordních 6,5 %. Významné kladné saldo běžného účtu v objemu 36,2 mld. USD dotoval zejména přebytek zahraničního obchodu.

V následujícím roce 2021 došlo k významnému růstu ekonomiky o 4,2 % v důsledku uvolnění restrikcí, rostly vládní výdaje i privátní spotřeba, kdy populace utrácela část úspor z období omezení. Inflace za celý rok 2021 dosáhla úrovně 3,5 % a nezaměstnanost v průměru za celý rok 4,7 %, ale v prosinci již klesla na 4,2 %.

Jak se na českém sklářství podepsala pandemie?

Ekonomický růst v 1. čtvrtletí 2022 dosáhl v meziročním srovnání úrovně 3,3 %, nezaměstnanost v červnu klesla na rekordních 3,5 % a inflace se ve stejném měsíci zvýšila na 6,1 % s predikcí dosáhnout až 7 %. Jen ve 2. čtvrtletí vzrostla inflace o 1,8 % a to zejména v důsledku růstu cen nemovitostí o 5,6 %, pohonných hmot o 4,2 % a např. nábytku o 7 %.

Úroková míra u firemních úvěrů se pohybuje od 2 do 4 % podle velikosti a bonity firmy. Dne 2. srpna t.r. centrální banka Reserve Bank of Australia zvedla sazbu pro hotovost o 0,5 % na 1,85 %, přičemž na začátku roku byla ještě na velmi nízké úrovni 0,1 %. A odborníci předpovídají nárůst na 3,25 % v listopadu 2022. Ceny nemovitostí dosáhly svého maxima v dubnu a pak následoval mírný pokles v červnu o 0,8 % a v červenci už o 1,4 %.

Ekonomové předpokládají, že dojde ke korekci cen nemovitostí s poklesem o 15 až 25 %. Zvyšující se inflace měla za následek pokles výdajů domácností, které omezují své výdaje na nezbytně nutné položky. V té souvislosti se začaly propadat akcie firem působících v maloobchodě, výrobě spotřebního zboží, turistice, ve finančních službách i nemovitostech.

Ilustrační fotografie

Podle výhledu Economist Intelligence Unit se očekává mezi roky 2022-2024 roční přírůstek HDP Austrálie v rozpětí 2,5 až 3,3 %. Hospodářství podpoří fiskální stimuly vlády a privátní spotřeba. Očekávané nižší vládní výdaje v příštích letech a situace na mezinárodních trzích bude mít za následek růst veřejného dluhu ze současných 69 % HDP na 73 % v roce 2024.

Inflace se do roku 2024 ustálí na 2 %. Základ hospodářského úspěchu země tvoří zejména vývoz komodit jako je železná ruda, uhlí a význam nabývající LPG. Země bude muset v příštích letech hledat nový ekonomický model a diverzifikovat vývoz s ohledem na změny v geopolitické situaci v regionu.

Vládní cíl je do roku 2030 snížit emise o maximálně 28 %, což je méně ambiciózní cíl než si stanoví jiné rozvinuté země, ale v nedávných volbách vítězná labouristická strana pravděpodobně klimatickou agendu přehodnotí. S tím souvisí podpora vlády rozvoji a implementaci zelených technologií. V zemi žije 26 mil. obyvatel, přičemž HDP na obyvatele v roce 2021 dosáhl téměř 59 tis. USD v paritě kupní síly.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Canbeře (Austrálie). Autor: Milan Vágner, ekonomický diplomat.

• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme