Bulharská pohraniční policie testuje český mobilní detektor živých organismů

Česká firma Grant Detection s.r.o. nabízí státním institucím inovativní technologii pro detekci živých organismů ve vozidlech, kterou vyvinuli a patentovali na Univerzitě v Hradci Králové.

Jedná se o ruční plně mobilní detektor MMD01, jenž s využitím detekce srdečního tlukotu dokáže odhalit skryté živé organismy v nákladních vozidlech, autobusech, mikrobusech, dodávkách či osobních vozech.

Ilustrační fotografie

Ve spolupráci s velvyslanectvím v Sofii se podařilo v říjnu 2022 uskutečnit živou ukázku přístroje, na niž po dohodě s Ministerstvem vnitra Bulharské republiky navázala firma nyní v květnu reálnými testy na hraničním přechodu mezi Bulharskem a Srbskem v Kalotině. Na základě úspěšného třídenního testování pracovníky pohraniční policie došlo k dohodě o zapůjčení přístroje na dva měsíce pro zevrubné testování i na dalších hraničních přechodech v zemi.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Bulharsko vzhledem ke své geografické poloze patří mezi státy, které čelí náporu nelegální migrace. Jedním ze způsobů, kterými se nelegální migranti snaží dostat přes vnější hranici EU, je využívání různých úkrytů ve vozidlech. Tento způsob pašování osob, ale v některých případech i např. exotických či zákonem chráněných živočichů, dokáží detekovat přístroje fungující na bázi odhalování srdečního rytmu jako v Česku vyvinutý a univerzitou v Hradci Králové patentovaný detektor, který pod značkou MMD01 nabízí zejména státním institucím firma Grant Detection. Uvedený přístroj je ruční a plně mobilní zařízení, které lze snadno používat, převážet a využívat ve všech povětrnostních podmínkách, ve dne či v noci.

Právě jeho mobilita, snadnost a rychlost použití, přesnost, nízké pořizovací i provozní náklady patří mezi hlavní výhody detektoru oproti konkurenčním výrobkům. Tím si také získal pozornost policejních, pohraničních, celních, vojenských či vězeňských útvarů nejprve v Česku, poté i v Německu, Rakousku, Maďarsku, na Slovensku, testování a první jednání probíhají i v dalších zemích EU.

Velvyslanectví v Sofii podpořilo firmu a její technologii poprvé v říjnu roku 2022, kdy proběhla živá ukázka v bulharském hlavním městě pro příslušníky různých útvarů policie, pohraniční policie a vězeňské stráže. Po dalším jednání a také díky novým přesvědčivým referencím i podpoře ze strany agentury Frontex, která vybrala firmu Grant Detection mezi čtyři doporučované inovativní dodavatele v oblasti ochrany vnějších hranic, se podařilo dojednat třídenní testování přístroje v reálných podmínkách na frekventovaném hraničním přechodu mezi Bulharskem a Srbskem v Kalotině.

Testování proběhlo v polovině května 2023 a výsledek byl natolik přesvědčivý, že se vedení pohraniční policie rozhodlo přístroj vypůjčit na dobu dvou měsíců a důkladně jej otestovat i na dalších hraničních přechodech a také ve vnitrozemí, což dává policii reálnou možnost zasáhnout proti převaděčům a zabránit jak nelegálním pokusům o tranzit přes bulharské území, tak i v ideálním případě předejít tragédiím, jaké se bohužel staly i zde, a zachránit lidské životy.

Jako v případě svých českých kolegů snad dojdou bulharští pohraničníci ke stejnému pozitivnímu závěru a rozhodnou se tuto technologii nasadit v praxi. To by mělo svůj velký význam i s ohledem na snahu země stát se vbrzku součástí schengenského prostoru.

Ochrana vnější hranice EU představuje pro Bulharsko velmi důležitý úkol i velkou výzvu a technologie jako detektor MMD01 mohou při zvládání migračního tlaku účinně pomoci. Uplatnění zde mohou nalézt i další české firmy, které vyvíjejí a dodávají např. bezpilotní prostředky, detektory pohybu, rušičky mobilního signálu atd.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Sofii (Bulharsko). Autor: Petr Vávra, zástupce velvyslance.

• Teritorium: Bulharsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme