Byznys centrum, autobusy, tramvaje. Nové příležitosti v Uzbekistánu pomůže českým firmám otevřít memorandum

Tramvajové a vlakové soupravy, autobusy i celé výrobní linky dodaly v posledních letech české firmy do Uzbekistánu s pomocí státních institucí. Spolupráci obou zemí nyní ještě více upevní memorandum mezi exportní pojišťovnou EGAP, Českou exportní bankou a uzbeckým Ministerstvem investic, průmyslu a obchodu.

Představitelé institucí ho podepsali 10. října na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně za přítomnosti předsedy vlády České republiky Petra Fialy a předsedy vlády Uzbekistánu Abdulla Aripova.

Taškent

„Jsem rád, že se vztahy Česka a Uzbekistánu, který je ekonomickým lídrem v regionu, rozvíjí. Od mé poslední návštěvy Taškentu na jaře se daří rozšiřovat spolupráci v několika odvětvích a další spolupráce přibývají. S Uzbekistánem chceme rozvíjet také spolupráci v zemědělství a potravinářství. Ze strany mojí vlády jde tak o konkrétní podporu české ekonomiky a exportu,“ řekl předseda vlády Petr Fiala.

Pojišťovna EGAP uzbecký trh dobře zná. V uzbecké metropoli Taškentu se brzy otevře nové byznysové centrum „Czech House“. Osm tisíc metrů čtverečních plochy na devíti podlažích přináší místo pro kanceláře, sídla firem i residenční bydlení. Budova se má stát zázemím tuzemských exportérů v Uzbekistánu i dalších zemích regionu Střední Asie. Projekt společnosti Atlantica Institute pojistil EGAP.

„Uzbecký trh nabízí českým firmám obrovské vývozní příležitosti. Z dlouhodobé spolupráce přitom víme, že při vývozu do tohoto teritoria se čeští exportéři rádi pojišťují proti jinak tržně nepojistitelným rizikům. A v tom jim rádi vycházíme vstříc,“ řekl předseda představenstva EGAP David Havlíček.

„Věříme, že české firmy mohou na uzbeckém trhu dále významně posilovat. Proto ve spolupráci s komerčním bankovním sektorem nabízíme českým vývozcům řešení v oblasti odběratelského financování, bankovních záruk i financování investic v zahraničí,“ doplňuje předseda představenstva České exportní banky Daniel Krumpolc.

Exportní pojišťovna EGAP v loňském roce podpořila vývoz českých firem v objemu 41,2 miliardy korun do 39 zemí světa. Pojistila například dodávku obráběcího centra do Turecka, ložisek do Indie, vývoz piva do Izraele či zavlažovacích čerpadel do Egypta. Za celou dobu své existence pojistila vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun do 130 zemí světa.

Česká exportní banka podporuje český vývoz, investice a konkurenceschopnost. Nabízí specializované produkty související s vývozem výrobků, služeb a technologických celků i investicemi a expanzí českých firem do zahraničí. Nově také umí podpořit české firmy, které investují do modernizace a posilování své mezinárodní konkurenceschopnosti. Česká exportní banka vznikla v roce 1995. Od té doby podpořila přes 1860 obchodních případů ve více než 94 zemích světa.

Doporučujeme