Poslední tři roky patří ve dvacetileté historii ČEB k těm složitějším. Bance se zhoršilo portfolio úvěrů poskytnutých před rokem 2012 a často čelí i silnému mediálnímu tlaku. V posledních měsících se trend daří obracet. V dubnu podpořila další fungování ČEB všechna akcionářská ministerstva – Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo zahraničí. Banka pak akcionářům představila novou strategii a postupně se jí také daří řešit některé složité obchodní případy z minulosti.
„Aktuální situace ČEB odráží snahu managementu transparentně řešit historické dědictví banky před rokem 2012, kdy opakovaně docházelo k drastickému a nekontrolovanému nárůstu expozic,“ říká generální ředitel Karel Bureš. „Zadání našich dvou největších akcionářů, MF a MPO, je jasné – řešit dědictví minulosti a poskytovat podporu, která je pro české exportéry, ale i pro státní rozpočet efektivní,“ dodává.
Od července do září se bance podařilo vyřešit problémy u několika významných úvěrů v Ruské federaci v celkovém objemu přes 7,3 miliardy korun (8,6 % portfolia banky). ČEB také finalizuje jednání s dalšími dlužníky, která povedou k restrukturalizaci a postupnému ozdravení úvěrů v předpokládané výši 3,2 miliardy korun (3,8 % portfolia).
Úspěšnost nastavené strategie potvrzuje i fakt, že žádný z úvěrů schválených za poslední 3 roky není v současné době po splatnosti.
ČEB se chce v budoucnosti zaměřit na tradiční exportní odvětví, jako jsou energetika nebo strojírenství, na malé a střední podniky a sektory s vysokou přidanou hodnotou a potenciálem růstu, např. kvalifikovanou chemii, optiku, zdravotnictví nebo potravinářství. V posledně jmenované oblasti se ČEB dohodla na intenzivní spolupráci s Ministerstvem zemědělství, které na perspektivní zahraniční trhy vysílá v letošním roce své agrodiplomaty.
Redakčně zpracovaná tisková zprava České exportní banky.