Cena rýže ve Vietnamu klesá

V době dramatického zvyšování potravin ve světě a hrozby globální potravinové krize se ve Vietnamu letos neopakuje každoroční scénář rušného obchodování a nervozity. Období sklizně je klidné, protože zájem o rýži je malý.

Zatímco cena hnojiv, pesticidů, osiva, nafty pro zemědělské stroje a dalších vstupních nákladů enormně roste, výkupní cena rýže prudce klesá, což způsobuje farmářům těžké ztráty. Letošní jarní sklizeň byla navíc nižší. Díky špatnému počasí, škůdcům a chorobám není kvalita mnoha odrůd ideální a zrnka rýže jsou často plochá.

Například v provincii Ha Tinh nakupují od farmářů rýži obchodní firmy za 4,50–5,00 Kč/kg podle druhu a kvality. Tato cena je o 20 % nižší než v minulém roce. Některé druhy kvalitní rýže jako ST25, ST24, Bac Thinh atd. se vykupují za vyšší ceny, v rozmezí 5,70–6,00 Kč/kg.

Podle některých farmářů je kromě odrůd Khang Dan 18, Xuan Mai 12, Thai Xuyen 111, TH3-3, lepkavé rýže 87 a 98 velmi obtížné najít kupce, o ceně ani nemluvě.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Farmáři uvádí, že 1 kg dusíkatých hnojiv lze pořídit za 3-4 kg sklizené rýže a zvýšil se i nájem žacích strojů o cca 500 Kč na hektar. Obchodní firmy nyní nejezdí pro úrodu na pole jako dříve, a farmáři si musí zajistit přepravu rýže na sběrná místa sami, což představuje další náklady.

Hlavním důvodem letošního poklesu cen rýže je komplikovanější cesta na čínský trh, vyšší cena za dopravu a skladování. Obchodní firmy se snaží soustředit na domácí trh, ale 99milionový trh Vietnamu pojme sotva 20 % celkové produkce.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme