Cena rýže ve Vietnamu roste kvůli celosvětově vyšší poptávce

Podle ministra zemědělství a rozvoje venkova Vietnamu Lê Minh Hoana má současná rostoucí poptávka ze zahraničí za následek vyšší ceny rýže na domácím trhu.

Podle Vietnamské potravinářské asociace (VFA) dosáhla vývozní cena běžné vietnamské rýže cenu 618–638 USD za tunu, což jsou nejvyšší ceny za posledních 15 let. V důsledku toho průměrné ceny na domácím trhu vzrostly až o 30 % a prudký nárůst cen donutil továrny na zpracování rýže snížit kapacitu.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova předložilo vládě zprávu o aktuálním zvýšení cen a také o zákazech vývozu rýže z některých zemí, které ji produkují. Rýže je ve Vietnamu základní potravinovou složkou a existují obavy z cenového šoku, který by postihl nejzranitelnější sociální skupiny v zemi. Před přijetím jakýchkoli opatření k omezení vývozu je však třeba brát v úvahu také zájmy exportérů. Podle odhadů by se mělo letos ze země vyvézt ještě 7–8 mil. tun rýže.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

V současné době je ve Vietnamu centrálně řízeno pouze okolo 20 % oblastí produkce rýže, zatímco zbytek je ponechán volnému obchodování. Očekává se, že s rostoucí poptávkou a omezenou nabídkou ceny do budoucna i nadále porostou. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto vydalo směrnici na podporu obchodu, ke zvýšení transparentnosti trhu, k rozvoji exportních trhů a stabilizaci domácích cen.

Podle směrnice budou na obchodování s rýží ve velkoobchodech, maloobchodech, na tržištích, v supermarketech, obchodních centrech a skladech po celé zemi zavedena přísnější inspekční a kontrolní opatření, aby se omezily spekulace, hromadění zásob a nepřiměřeně vysoké ceny.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme