Zdroj: CzechTrade

Ceny pohonných hmot v Itálii stále rostou. Litr benzínu pokořil hranici 46 Kč

Průměrná cena nafty je 42,40 Kč. Italská vláda podniká kroky ke snížení cen. Spotřebitelé budou mít k dispozici aktualizovaný ceník PH.

Rostoucí ceny na mezinárodním trhu benzinu a nafty se promítají i v aktuální situaci na italském trhu, kde dochází k novým pohybům cen paliv směrem nahoru. Průměrná cena benzínu dosáhla k 30. červenci v samoobslužném režimu hodnotu 1,912 euro za litr (téměř 46 Kč), přičemž cena u různých distributorů se pohybuje mezi 1,897 a 1,933 eura za litr. Průměrná cena nafty je 1,766, přičemž cena osciluje mezi 1,760 a 1,786.

Ilustrační fotografie

Ceny účtované za LPG se pohybují mezi 0,713 a 0,732 eura za litr. A konečně, průměrná cena CNG pro automobily se pohybuje mezi 1,402 a 1,476 eura. Pokud si automobilisté nechají pohonnou hmotu natankovat od zaměstnance daného distributora (v Itálii se jedná o poměrně běžnou praktiku), průměrná cena účtovaná za benzín vyšplhá na hodnotu 2,045 eura za litr. Průměrná cena nafty je 1,900 eura za litr.

Italský ministr pro podnikání a Made in Italy Adolfo Urso ohlásil, že od 1. 8. 2023 budou muset být povinně vystaveny na všech čerpacích stanicích ceníky s průměrnými cenami pohonných hmot. Každý občan si tak může zkontrolovat, zda se na něj nevztahuje cena vyšší než průměrná cena, která je nižší než 2 eura.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Pokud spotřebitelé narazí na anomálně vysokou cenu, mohou dokonce distributora nahlásit na webových stránkách ministerstva.

Asociace Assoutenti (asociace ochraňující práva spotřebitelů) tento krok ministerstva chválí, ale zároveň žádá vládu o další úsilí ve prospěch spotřebitelů. Dle asociace je nutné přijít s novými opatřeními, která by vyvolala konkurenci mezi operátory a podpořila snížení cen.

Mohly by se například nainstalovat billboardy v různých částech velkých měst a ve všech obcích, zobrazující, jako se již děje na dálnicích, ceny benzinu a nafty účtované provozovateli operujícími poblíž, přičemž by byl označen ten distributor, který nabízí nejlepší cenu. Dále by bylo vhodné zprovoznit národní aplikaci zobrazující aktualizované ceny PH v reálném čase.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: ANSA

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Ostatní

Doporučujeme