Za růstem ceny jedlého oleje je nejen obnovení poptávky v Číně, očekává se také rostoucí využívání rostlinného oleje namísto motorové nafty jako opatření proti změně klimatu.
Dovážená pšenice, která tvoří zhruba 90 % její domácí spotřeby, je nejdříve nakupovaná státem a poté prodávána soukromému sektoru. Vládou stanovená prodejní cena byla zvýšena, protože tržní cena pšeničné mouky rostla z důvodu zvýšené čínské poptávky po pšenici jako krmivu pro prasata.
Ceny stoupají také u mraženého hovězího masa z USA, kdy velkoobchodní cena hovězího boku vzrostla téměř o 70 % ve srovnání s předchozím rokem kvůli poklesu australských dodávek hovězího masa z důvodu sucha a rostoucí poptávce po hovězím mase v USA a Číně.
Vzhledem k tomu, jak Japonsko do vysoké míry spoléhá na dovoz potravin, se očekává, že ceny potravin v zemi dále porostou z důvodu cenových výkyvů na mezinárodních trzích.
Autorka: Irena Leopoldová. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.