Ceny vietnamské rýže jsou nejvyšší na světě

Podle Vietnam Food Association jsou ceny vietnamské exportované rýže nejvyšší na světě, přičemž cena 5% zlomkové rýže dosahuje v průměru 638 USD za tunu a 25% zlomkové rýže 623 USD za tunu.

Thajská 5% zlomková rýže se oproti tomu prodává za 628 USD za tunu, pákistánská rýže pak za 598 USD za tunu. Je to poměrně absurdní fakt, protože z hlediska bezpečnosti ani kvality vietnamská rýže rozhodně nepatří mezi světovou špičku.

Ilustrační fotografie

Přispívá k tomu spíše obchodní talent podpořený celou řadou propagací (např. odrůdy ST25) a dohod o volném obchodu. Za nejlepší rýži je považována odrůda basmati, která se ve Vietnamu nepěstuje.

Ve VSR existuje 210 podniků, které jsou oprávněné vyvážet rýži. Za prvních sedm měsíců letošního roku se z Vietnamu vyvezlo 4,83 milionů tun rýže a ve zbývajících pěti měsících by se mělo vyvézt ještě 2,67 mil. tun.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Dne 20. července 2023 zakázala Indie vývoz bílé rýže jiné než basmati, aby zastavila rostoucí ceny na domácím trhu. Indie představuje více než 40 % celosvětového obchodu s rýží, tento krok tak způsobil prudký nárůst cen rýže. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) vzrostl v červenci index cen rýže na nejvyšší úroveň za 12 let. Globální nabídka rýže klesla, což tlačí vývozní ceny na rekordní úroveň. Podle odborníků je však nepravděpodobné, že by ceny překonaly úroveň 1000 USD za tunu dosažené v roce 2008.

V deltě Mekongu nyní obchodníci platí zálohy ještě před sklizní, s čímž se vietnamští farmáři dosud nesetkávali. Společnost Ngoc Quang Phat uvedla, že potřebuje 20 000 tun rýže pro export, ale nyní je obtížné takové množství nakoupit. Firma uzavřela smlouvy s farmáři na nákup 50 000 tun neloupané rýže za 6 500 VND za kilogram (cca 6 Kč/kg), ale mnozí farmáři nyní žádají o navýšení ceny.

Letošní cíl je sklidit ve Vietnamu 43 mil. tun rýže, což odpovídá 20 mil. tun sušené a loupané rýže. Pokud nedojde k abnormálním změnám počasí, bude výkon podle Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova dostatečný k uspokojení domácí i exportní poptávky. Vietnam (po Indii a Thajsku třetí největší světový vývozce rýže) odhaduje export na 7–7,5 mil. tun.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme