Ceny zeleniny v Číně překonávají ceny masa

Čínské noviny China Daily zveřejnily zprávu, že v hlavním městě Číny Pekingu došlo v období od 1. do 25. října k výraznému nárůstu průměrné velkoprodejní ceny zeleniny, a to o téměř 40 %.

Dle oficiálních zdrojů je na vině klesající nabídka způsobená klimatickými vlivy, jako jsou chladnější počasí, silné deště a záplavy ve významných produkčních oblastech. Současná energetická krize zároveň komplikuje pěstování zeleniny ve sklenících.

Naopak ceny vepřového masa se již delší dobu pohybují na velmi nízké úrovni, což způsobuje, že některé druhy zeleniny jsou momentálně dražší než maso. Dle China Daily cena špenátu dosáhla 35 RMB za kilogram zatímco cena vepřového činila přibližně pouze 20 RMB za kilogram.

Největší cenový růst zaznamenala právě listová zelenina. Čínská vláda nadále sleduje vývoj situace a je případně připravená uvolnit zásoby z centrálních rezerv, aby zmírnila situaci na trhu a zajistila dostatečnou nabídku. Posíleny budou také dovozy, kde je však třeba počítat s vyššími náklady na logistiku.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí

Doporučujeme