Červencové gastro tržby byly nejvyšší za uplynulé dva a půl roku

Část podniků zůstává zavřená. Přesto byly červencové gastro tržby rekordní.

Kolik gastro podniků padlo covidu za oběť, zůstává i v druhé polovině prázdnin otázkou. Přetrvávající pandemická omezení, která se týkají především nočního života, stále nedovolila některým typům zařízení naplno obnovit provoz. I přes nižší počty však česká gastro scéna v červenci dosáhla nejvyšších tržeb za uplynulých dva a půl roku. Vyplývá to z údajů společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá víc než čtvrtina tuzemského trhu.

„Souhrnné tržby gastropodniků, které používají náš pokladní systém, byly v červenci o 5 procentních bodů vyšší než loni ve stejném období. Ještě výrazněji překonaly i předloňský vrchol sezóny, kdy nebyl žádný covid. Nedá se ovšem říct, že by rekordní tržby způsobila pouze rekordní návštěvnost. Minimálně zčásti je nárůst obratu způsoben i zdražováním,“ odhaduje ředitel Dotykačky Petr Menclík. 

Souhrnné gastro tržby: srovnání vybraných měsíců v letech 2019, 2020 a 2021

Zdroj: Dotykačka Holding

U každého měsíce je vlevo uveden výchozí rok 2019, doprava pak pokračují sloupce za roky 2020, případně2021. Žlutě je zvýrazněn rekordní červenec 2021

Diskotéky stále v propadu

U většiny segmentů platí, že v porovnání s loňským létem, kdy se gastro trh vzpamatovával z první vlny koronakrize, počty otevřených podniků ještě o něco klesly. Jedinou výjimku v tomto ohledu představují kavárny a rychlá občerstvení, kde počty zařízení – i přes krizi – mírně rostou. Souhrnné tržby však byly v první polovině prázdnin navzdory nižšímu počtu fungujících podniků většinou meziročně srovnatelné nebo vyšší. 

Černý Petr nadále zůstává pouze u diskoték a nočních klubů. Ty jsou už dva roky hluboko v červených číslech. „Některé z těchto podniků upravily své zaměření a začaly provozovat tradiční gastro služby, případně se proměnily v bary. Ani to ale k záchraně velké části z nich nestačí,“ komentuje Menclík.

Doslova renesanci naopak už od jarního rozvolnění zažívá kategorie sportbarů. Jejich tržby překračují ty loňské o desítky procent už několik měsíců v řadě. „Je znát, že fanoušci byli hladoví po sportovních přenosech. Začalo to hokejovým mistrovstvím světa, následovalo Euro, a v červenci plynule navázaly Wimbledon a olympiáda,“ vyjmenovává ředitel Dotykačky.

Z krajů je na tom nejhůř Karlovarsko

Pokud jde o jednotlivé kraje, pouze Praha se počtem otevřených provozoven blíží předcovidovému létu 2019, zbytek republiky je na nižších číslech (v některých krajích klesly počty gastro podniků za uplynulé dva roky až o pětinu). 

Z pohledu tržeb jsou lídry Jihomoravský, Středočeský a Liberecký kraj. Naopak nejhůř jsou na tom kraje Karlovarský a Zlínský. Speciální postavení má Praha. Číselně je zde vidět oproti předcovidovému létu 2019 mírný nárůst tržeb, ale ten zůstává pod úrovní růstu cenové hladiny. V reálu tak na zdejší podniky stále výrazně dopadá úbytek zahraničních turistů.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Dotykačka

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme