Červnová inflace v USA nejvyšší od roku 1981

Inflace v červnu dosáhla hodnoty 9,1 % a vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň od listopadu 1981. Američané se potýkají primárně s rekordními cenami benzínu, rostoucími nájmy a abnormálně vysokými účty za potraviny.

Od května do června vzrostl index spotřebitelských cen o 1,3 %. Meziměsíční tempo růstu u cen potravin se mírně zpomalilo a v červnu činilo 1 %, zatímco v předchozím měsíci ceny vzrostly o 1,2 %.

Ilustrační fotografie

Data naznačují cenový růst v drtivé většině komodit a produktů, přičemž zvláště výrazně se zvýšily ceny másla, cukru, cukrovinek a mouky. V červnu došlo oproti předchozímu měsíci k určitému zmírnění cen hovězího, vepřového a drůbežího masa, ryb a vajec, které byly v předchozích měsících hnací silou rostoucích výdajů za potraviny.

Přestože inflací hnaný růst cen je pro zemědělce i spotřebitele většinou špatnou zprávou, neodráží se negativně u všech hráčů na trhu. Například společnost PepsiCo bude nadále otevřená dalšímu zvyšování cen poté, co zatím zaznamenala jen omezený odpor u spotřebitelů.

Společnost vyrábějící nápoje a snacky zvýšila za poslední tři měsíce ceny celkem o 12 %. Zatím se dle prohlášení vedení nesetkala s velkou reakcí spotřebitelů na toto zvýšení. Společnost je přesvědčena, že její výrobky představují stále cenově dostupnou pochoutku, kterou si většina spotřebitelů může ještě dovolit.

Současně PepsiCo ve svém prohlášení uvádí, že toto zvýšení cen je stále nižší než míra inflace, protože se podařilo snížit interní náklady a opřít se o investice do digitálních technologií, což pomáhá přesněji řídit zásoby v jednotlivých prodejnách. Ve druhém čtvrtletí společnost vykázala meziroční nárůst čistých tržeb o 5,2 % na více než 20,2 miliardy USD a překonala tak prognózu Wall Street ve výši 19,5 miliardy USD.

Odhady dalšího vývoje inflace v USA se lehce různí, ale povětšinou předpovídají pokračování inflace mezi 8 a 9 % s tím, že v roce 2023 postupně odezní a přiblíží se kýženým 2–3 %. To ovšem za předpokladu, že nenastane další výrazný celosvětový problém, jakým je např. ozbrojený konflikt na Ukrajině.

Autor: Petr Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme