Češi dodali inkubátory a další vybavení pro nemocnici v Libanonu

Státní nemocnice Karantina v Bejrútu, která byla kompletně zničena při výbuchu v bejrútském přístavu v srpnu 2020, obdržela od českých výrobců vybavení pro své novorozenecké oddělení intenzivní péče.

Projekt zastřešila společnost TSE, česká pomoc byla poskytnuta formou vázaného peněžního daru. Projekt byl financován z Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu.

Ilustrační fotografie

Slavnostního předání daru se v prosinci zúčastnili libanonský ministr zdravotnictví Firas Abiad a český velvyslanec v Bejrútu Jiří Doležel. V rámci daru byly dodány do nemocnice novorozenecké inkubátory, fototerapeutické lampy, novorozenecké ohřívače, nemocniční lůžka a ventilační přístroje CPAP v hodnotě 3,9 milionu korun.

ExportMag.cz: V Německu zaujala hra pro nevidomé, ti se podílejí i na jejím vývoji

Ministr zdravotnictví Firas Abiad opětovně ocenil pomoc, kterou Česko dlouhodobě poskytuje libanonskému zdravotnímu sektoru, rekapituloval dosavadní poskytnutou pomoc pro libanonské státní nemocnice a zmínil také význam české pomoci pro libanonské bezpečnostní složky. Ocenil vysokou kvalitu českých zdravotnických výrobků.

Silná značka Česko

Česko si dlouhodobě v Libanonu buduje své jméno ve zdravotnickém sektoru, obzvláště pak v oblastech oftalmologie, gynekologie a neonatologie.

Česká podpora libanonskému zdravotnictví začala spoluprací s Univerzitní nemocnicí Rafíka Harírího v Bejrútu v roce 2018. Česko darovalo nemocnici z prostředků programu MEDEVAC oftalmologický přístroj, díky kterému český oftalmologický tým provádí od roku 2019 bezplatné operace šedého zákalu pro sociálně slabé obyvatele Libanonu a syrské a palestinské uprchlíky. V průběhu sedmi dosavadních misí již bylo provedeno více než 600 operací šedého zákalu.

Ilustrační fotografie

V roce 2021 obdržela stejná nemocnice vybavení pro své porodní a novorozenecké oddělení. Díky vládnímu Rekonstrukčnímu programu pro region Blízkého východu se v následujících letech mohla česká pomoc rozšířit do dalších regionů Libanonu a Česko podpořilo novorozenecká oddělení v státních nemocnicích v Baalbeku, Tripoli a Sir Dennieh, které jsou ve svých oblastech spádovými nemocnicemi pro péči o předčasně narozené děti.

V roce 2023 nemocnice v Baalbeku od Česka obdržela speciální sanitku pro transport novorozenců a předčasně narozených dětí, vyrobenou společností Royax. Sanitka bude sloužit celému regionu Baalbek – Hermel.

Kromě české společnosti Linet, která v Libanonu působí dlouhodobě, se tak díky těmto darům v Libanonu etablovaly i další české firmy: TSE, SMT, Royax, Comedeq. O jejich zdravotnické výrobky je poptávka i z mnoha soukromých libanonských nemocnic.

Česko pomáhá i se zdravotnickým odpadem

Libanon čelí vážným problémům v oblasti infrastruktury pro nakládání se zdravotnickým odpadem. Nemocnice a zdravotnická zařízení nemají dostatečně vybavené prostory pro jeho bezpečné skladování a likvidaci. V některých případech je tento odpad jednoduše smíchán s běžným odpadem, či spalován nebo ukládán na skládkách, což může vést k uvolnění toxických látek do ovzduší, kontaminaci podzemních vod a zvýšenému riziku infekčních nemocí.

Česko, Slovensko a Rakousko iniciovaly na toto téma diskuzi, která vyústila ve společný projekt s agenturou OSN pro životní prostředí (UNEP), který má za cíl vytvořit koncepci nakládání s biologickým odpadem a v rámci pilotního projektu (dokončení se předpokládá konce roku 2025) zprovoznit spalovnu tohoto rizikového odpadu. Partnerem na libanonské straně je vojenská nemocnice v Bejrútu. Příspěvek Česka ve výši 150 tisíc USD je hrazen z prostředků Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu. České společnosti se budou moci zapojit formou dodání know-how, technologií, či zařízení.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon). Autor: Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme