Češi představí na Expu chytrý dron na přepravu zásilek

Skupina Packeta, která vlastní přední českou technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující doručovací služby, se zúčastní Světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji. Bude mít tři týdny rotační expozici.

Od 23.10. do 14.11. bude společnost v českém pavilonu prezentovat své služby a vystavovat dron, který byl využit v pilotním projektu pro autonomní doručování ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT. Představí také svůj projekt z oblasti robotizace.

Ilustrační foto

Spojené arabské emiráty jsou první zemí Blízkého východu, do kterých skupina Packeta začala doručovat zásilky. V letošním roce plánuje Packeta spustit přepravu také do Kataru, Ománu a Saudské Arábie. „V prvním kvartálu letošního roku jsme vedli řadu intenzivních jednání v SAE a stali jsme se členem Czech Business Council Dubai. Díky tomuto partnerství si Packeta zajistila stabilitu zázemí pro svou expanzi. Emiráty jsou tak první zemí Blízkého východu, do které jsme spustili doručování zásilek. O to více nás těší, že se výstava koná v zemi, ve které máme vlastní entitu,“ uvádí Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a CEO skupiny Packeta.

„Jsme jedním z vybraných českých vystavovatelů a jako technologický lídr budeme s hrdostí prezentovat, jak technologie nejen aplikujeme do svých procesů, ale také sami vyvíjíme. Společně s Fakultou elektrotechnickou ČVUT máme připravené video, na kterém proběhne ukázka autonomního doručování drony s návazností na naší vizi o vodíku a s myšlenkou udržitelnosti, která je jedním z podtémat letošní výstavy. Zásadním podtématem letošní výstavy je také robotizace a Packeta nyní dokončila jeden z klíčových projektu v této oblastí. Naší expozicí tak podtrhneme, že skupina Packeta je globální technologická společnost a má své místo v tvorbě budoucnosti, což je jedno z hlavních témat letošní výstavy,“ dodává Simona Kijonková.

Dron se umí vyhýbat překážkám a optimalizovat řešení úkolu

„Expozice skupiny Packeta a ČVUT v českém pavilonu EXPO představuje budoucnost logistiky, ve které budou při doručování zásilek spolupracovat autonomní drony s pozemními roboty,“ uvedl ke společné expozici Martin Saska, vedoucí skupiny Multirobotických systémů na FEL ČVUT. „My v tomto projektu aplikujeme naše výsledky základního výzkumu v oblasti autonomní robotiky, konkrétně technologii vyvinutou pro přesné řízení a koordinaci skupin dronů. Naše drony díky zabudovaným palubním senzorům a umělé inteligenci dokážou v reálném čase reagovat na aktuálně se vyvíjející situaci ve svém okolí, vyhýbat se překážkám a optimalizovat řešení zadaného úkolu. Právě kognitivní chování a koordinace velkých týmů spolupracujících dronů jsou pro logistické služby klíčové,“ dodává Martin Saska, jehož skupina Multirobotických systémů, která působí na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, představuje ve svém oboru naprostou špičku. Vyvíjí světově unikátní technologii velmi přesného řízení skupin helikoptér, která se ukazuje jako výrazně nejspolehlivější a nejúspěšnější ze všech konkurenčních řešení.

Pro Emiráty našla Packeta lokálního partnera

Nově mohou e-shopy s Packetou oslovit více než devět milionů zákazníků ve Spojených arabských emirátech. Ve spolupráci s lokálním přepravním partnerem Aramex je možné doručit zásilky na adresu v režimu D+3. Packeta nabízí doručení do všech emirátů za stejnou cenu a to od 550 Kč bez DPH. Veškeré zásilky jsou do Emirátů přepravovány letecky a nelze tak přepravovat zboží, které je platnou legislativou z letecké přepravy automaticky vylučováno.

Foto: Zásilkovna

Skupina Packeta vznikla původně pod názvem Zásilkovna v roce 2010 v České republice. Jde o český franšízový logisticko-technologický projekt Simony Kijonkové. Od té doby se vypracoval mezi nejúspěšnější společnosti v regionu střední a východní Evropy, které poskytují komplexní logistické služby pro internetové obchody. Holding Packetu Group dnes tvoří 14 společností, který působí v 8 zemích, do 33 zemí doručuje.

Holding řídí Simona Kijonková. Packeta Group provozuje také úspěšnou službu Mezi námi pro doručování zásilek mezi fyzickými osobami. Packeta má aktuálně více než 8 tiscí vlastních výdejních míst, téměř 92 tisíc partnerských výdejních míst a spolupracuje s více než 30 tisíci e-shopy. Obrat skupiny byl v roce 2020 2,5 miliardy korun, počet přepravených zásilek 40,5 milionů kusů.

Tisková zpráv společnosti Packeta

    

• Témata: Expo | Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme